Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, ABD Başkanı Joe Biden‘ın telefon görüşmesini memnuniyetle karşılayacağını söyledi. Trump yönetimiyle büyük problemler yaşayan ve ABD’nin uyguladığı yasaklar sonrası zor günler geçiren Huawei, yeni başkan Biden ile bu sorunların aşılmasını istiyor.

Bir konferansta birkaç Çinli kuruluşa konuşan Huawei CEO’su Zhengfei, yeni ABD yönetimini Çinli şirketlere karşı açık bir politika izlemeye çağırdı. Ayrıca devam eden durumla ilgili düşüncelerini ifade eden birkaç açıklama yaptı:

  • Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, ABD Başkanı Joe Biden’ın telefon görüşmesini memnuniyetle karşılayacağını söyledi.
  • Huawei’nin akıllı telefon işini asla tamamen satmayacağını belirtti.
  • Ayrıca iPhone 12‘nin dünyanın en iyi telefonu olduğunu söyledi.

Huawei’nin 76 yaşındaki kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, Biden hükümetinin görevi üstlenmesinden bu yana ilk kez şirketin ABD yasağı hakkında konuştu. ABD ile Huawei arasında devam eden durumla ilgili düşüncelerini ifade eden Zhengfei: “Şirketimiz, bu siyasi girdaba dahil olacak enerjiye sahip değil. İyi ürünler yapmak için çabalıyoruz. South China Morning Post’un yeni bir raporunda yayınlanan açıklamaya göre, ABD hükümetinin Amerikan şirketlerinin yararına ve ABD ekonomisinin gelişmesi için daha açık bir politikaya sahip olmasını umuyoruz ”dedi.

Huawei, akıllı telefon işini “asla” satmayacak

Huawei’nin 5G teknolojisi hakkında konuşan Zhengfei, firmanın kaynaklarını ABD şirketleriyle tam kontrol verecek şekilde paylaşmaya hazır olduğunu yineledi.

5G teknolojimizin bütünüyle aktarılabileceğini daha önce söylemiştik. Bu sadece geliştirme haklarını değil, aynı zamanda kaynak programları ve kaynak kodlarını da içerir. ABD’nin bizim çip teknolojimize ihtiyacı varsa, onu transfer edebiliriz. Sözlerimiz samimi (ancak) şimdiye kadar hiçbir şirket bizimle pazarlığa gelmedi dedi.

Zhengfei, Mate ve P serisi markalarının olası satışıyla ilgili son raporları gözden kaçırmaya devam etti. Huawei’nin akıllı telefon işinin tamamını “asla satmayacağını” söyledi.

iPhone 12 dünyanın en iyi telefonu

Huawei’nin kurucusu, Apple ürünlerinin bilinen bir hayranıdır ve bazılarını düzenli olarak kullandığı biliniyor. Zhengfei, Apple’ın iPhone 12’sini “dünyanın en iyi akıllı telefonu” olarak adlandırdı.

“Avrupa’daki üst düzey müşteriler Apple’ı seviyor. (Huawei) artık premium telefonlara sahip olmadığından, Apple’ın telefonları Huawei’nin 5G teknolojisinin iyi olduğunu kanıtlamamıza yardımcı oluyor.” dedi.

Huawei’nin ABD ile olan sorunlarına rağmen Zhengfei, şirketin başaracağından umutlu. “Yeni iş geliştirmemizin bu yıl akıllı telefon işimizdeki gelir düşüşünü telafi edebileceğini düşünüyoruz” diye ekledi.

Kaynak: https://www.androidauthority.com/huawei-ceo-biden-phone-call-1199419/

Paylaş

Yorumdan çık