Seyahat etmek için artık HES Kodu kullanılacak. HES Kodu nasıl alınır bu yazımızda tüm detaylarıyla anlatacağız. HES Kodu’nu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alabileceğiniz gibi SMS yoluyla da HES Kodu alabilirsiniz. Gelin şimdi HES Kodu alma işlemini resimli olarak anlatalım.

Bilim kurulu toplantısında alınan karar sonrasında, seyahat etmek isteyenlerin HES kodu kullanmasına karar verildi. Kararı açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uçak, otobüs, tren gibi seyahatlerde HES kodunun kullanılacağını, kişilerin seyahat öncesinde hes kodu almaları gerektiğini belirtti. Böylece seyahat firmaları, kişilerin HES kodunun okuyacak ve riskli kişilere engel getirecek. Gelin şimdi hes kodu alma işlemini detaylı olarak anlatalım.

HES Kodu Nasıl Alınır?

  • Öncelikle Hayat Eve Sığar Uygulamasını indirin veya güncelleyin. (Android | iOS)
  • Hayat Eve Sığar uygulamasını açın ve Ana Ekran sekmesinde yer alan HES kodu işlemleri seçeneğini seçin.
  • Ekranın alt kısmında yer alan yeşil renkli Yeni Kod Ekle seçeneğini seçin.
  • Açıklama kısmına isterseniz HES koduna isim verebilirsiniz. Kodunuzu hangi tarihe kadar kullanmak istediğiniz seçin. Bu alanda Süresiz seçeneğini seçebilir veya belirli bir tarih belirleyebilirsiniz. Devam butonuna dokunun.

hes kodu alma

  • Devam butonuna dokunduğunuzda HES Kodu oluşturmuş olacaksınız. Bu ekranda HES kodunuzu paylaşabilir, HES kodunun kopyalayabilir veya HES kodu için QR Kod oluşturabilirsiniz.

hes kodu

HES Kodu Görüntüleme

Oluşturduğunuz HES Kodlarına yine HES kodu işlemleri seçeneğine dokunarak ulaşabilirsiniz. HES Kodu işlemleri bölümünde daha önce oluşturduğunuz HES kodlarını görüntüleyebilir ve yeni HES kodu oluşturabilirsiniz.

hes kodu goruntuleme

SMS ile HES Kodu Alma

SMS ile kodu almak için: HES boşluk TC Kimlik No boşluk TC Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi boşluk Paylaşım süresi yazıp 2023‘e gönderin.

Örnek: HES 12345678901 4321 30 yaz 2023’e gönder.

HES Kodu Otobüste Geçerli mi?

Sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Uçak ve Tren gibi seyahatlerde HES Kodu gerekecek dediği için çoğu kişi Otobüslerde HES Kodu geçerli mi? diye sormaya başladı. Anlaşıldığı üzere hes kodu otobüste de geçerlidir. Toplu taşıma ile yapılan şehirlerarası tüm yolculuklarda hes kodu kullanılacaktır.

Paylaş

Yorumdan çık