Huawei, 9 Ağustos tarihinde düzenlediği Huawei Geliştirici Konferansında yeni işletim sistemi HarmonyOS‘u tüm dünyaya tanıttı. Çin’de HongmengOS adıyla bilinen işletim sistemi üzerinde aslında uzun zamandır çalışılıyordu. Huawei’nin ABD ve Google’la yaşadığı sorunlardan sonra şirket kendi işletim sistemine hız verdi. Peki HarmonyOS ne zaman çıkacak ve HarmonyOS hangi telefonlara gelecek? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

HarmonyOS, mikrokernel çekirdek tabanlı ilk işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olan HarmonyOS, sadece akıllı telefonlarda değil, bir işlemciye sahip tüm elektronik cihazlarda kullanılabilecek bir işletim sistemidir. Harmony OS, akıllı telefonların yanı sıra, akıllı tv, akıllı bileklik, giyilebilir teknoloji ürünleri ve işlemciye sahip tüm elektronik eşyalarda kullanılabilecek. HarmonyOS KB (kilobayt) boyutlara sahip RAM’lerden GB (gigabayt) boyutlara sahip RAM’lere kadar, geniş bir bellek aralığında çalışabilecek.

HarmonyOS Ne Zaman Gelecek?

Huawei’nin alt markası olan Honor‘a ait Akıllı TV’ler, HarmonyOS kullanan ilk cihazlar olarak karşımıza çıktı. 10 Ağustos 2019 tarihinde tanıtılan Honor Vision TV ve Honor Vision TV Pro, HarmonyOS işletim sistemini kullanıyorlar.

Honor Vision tv harmonyOS

Tabi çoğu kişinin merak ettiği soru, HarmonyOS hangi telefonlara gelecek? Bu konu hakkında 9 Ağustos’ta gerçekleşen Huawei Geliştirici Konferansında konuşan Huawei’nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, HarmonyOS’un şuan akıllı telefonda kullanılmak için hazır olduğunu ancak Android ekosistemine saygı duyduklarını şu sözlerle ifade etti: “Şu an tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS’a geçiş için hazır ancak bunu yapmayacağız.” diyen Yu, yaşanan her şeye rağmen Google’a bağlı kalmak istediklerini söyledi. Aslında bu sözün ardında Google’a gösterilen bir sopa yatıyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında yeni amiral gemisi Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro‘yu tanıtan marka, bu akıllı telefonlarında Android 10‘un kullanılacağını ancak bu telefonlarda Google Servislerinin bulunmayacağı açıkladı. Bazı yan uygulamalar sayesinde Google’ın haritalar, çeviri gibi uygulamaları telefona yüklenebiliyordu. Ancak son yaşanan gelişmeler ile Google bunun da önüne geçti. Bu gelişme ile işler değişebilir ve Huawei, 2020 yılında çıkaracağı akıllı telefonları HarmonyOS işletim sistemiyle çıkarabilir. Tabi böyle bir adım Huawei’yi global pazarda sıkıntıya sokacağı için bu adımı Çin pazarında atabilir.

HarmonyOS’un hangi akıllı telefonlara geleceği ve ne zaman geleceği hakkında şuan resmi bir açıklama yok. Huawei ile ABD ve Google arasında yaşanacak olan gelişmeler bunun belirleyicisi olacaktır. Yaşanacak yeni gelişmeleri bu konu altında sizlerle paylaşacak ve zaman içerisinde yazımızı güncelleyeceğiz.

Huawei’ye yakın isimler Mart 2020 tarihinde tanıtılacak olan Huawei P40 modelinin hem Android hem de HarmonyOS çalıştıracak şekilde çift işletim sistemiyle geleceğini paylaştılar. Ancak henüz Huawei tarafından yapılan resmi bir açıklama yok. Konuyla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Paylaş

Yorumdan çık