Gorilla Glass 3, Gorilla Glass 4, Gorilla Glass 5, Gorilla Glass 6 derken Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 20 Ultra, Gorilla Glass Victus ile korunan bir ekranla geldi. Peki Gorilla Glass Victus nasıl bir sağlamlık sağlıyor? Bunu yapılan Galaxy Note20 Ultra sağlamlık testinde görebilirsiniz.

Corning firması, ürettiği Gorilla Glass Victus camları için kendi internet sitesinden şu açıklamayı yapıyor:

“Geçen yıllar boyunca 90,000’e yakın kullanıcıya anket uygulayarak araştırma yaptık. Bulgular çok net. Akıllı telefonunuzun çizilmelere karşı daha fazla dayanıklı olmasını istiyorsunuz. Ve cihazlar düşürüldüklerinde ortaya çıkabilecek hasarlara karşı daha iyi korumaya ihtiyacınız var. Fakat birini ya da diğerini değil — ikisini birden istiyorsunuz. Corning® Gorilla® Glass Victus™ ürününü ilk kez piyasaya çıkarıyoruz— hem düşürmelere hem de çizilmelere karşı önemli iyileştirmeleri barındıran şu ana dek yapılmış en sağlam Gorilla® Glass. Laboratuvar testlerimizde Gorilla Glass Victus sert ve pürüzlü yüzeylere 2 metreye kadar olan düşürmelere dayandı. Diğer üreticilerden rakip alüminosilikat camlar genellikle 0.8 metreden düşürmelere dayanamamaktadır. Bununla birlikte çizilmeye dayanıklı Gorilla Glass Victus, rakibi alüminosilikat camlardan 4 kata kadar daha iyidir. Gorilla Glass Victus, cihazlarınız için hep aradığınız sağlamlıkta bir camdır. Bu sağlamlığı bir sonraki cihazınızda sunmak için cihaz üreticilerine yardım etmeyi dört gözle bekliyoruz.” Kaynak

Peki firmanın belirttiği gibi Gorilla Glass Victus önceki versiyonlara göre çizilmelere karşı daha mı dayanıklı? Sağlamlık testleriyle bilinen JerryRigEverything youtube kanalı Galaxy Note20 Ultra için sağlamlık testi yaptı ve bu yeni camın ne kadar dayanıklı olduğunu gözler önüne serdi. Lafı uzatmadan sizleri sağlamlık testiyle baş başa bırakacağız. Videonun altında videonun yorumunu bulabilirsiniz.

Yapılan sağlamlık testinde, JerryRigEverything’in diğer sağlamlık testlerinde alışık olduğumuz gibi öncelikle telefonun çizilmelere karşı sağlamlığı test ediliyor. Ardından ekranın yanmalara karşı sağlamlığı ve telefonun bükülmelere karşı sağlamlığı test ediliyor.

Telefon ekranının çizilmelere karşı dayanıklılığı test edilmek için telefon ekranı 9 farklı sivrilikte tornavida ile çiziliyor. Videoda da anlatıldığı üzere plastik camlar 2 ve 3. seviyede çiziliyor. Cam malzemeli ekranlar 5-6-7 seviyesinde çiziliyor. Safir camlar ise 8-9 seviyesinde çizilmeye başlanıyor. Gorilla Glass Victus ile korunan telefonumuz ise 6 ve 7. seviyede çiziliyor. Bir önceki seriler olan Gorilla Glass 5 ve Gorilla Glass 6’nın da aynı seviyede çizildiğinin altını çizelim.

Paylaş.

Yorum Yap