İkili telefon karşılaştırmalarına Google Pixel XL ve iPhone 7 Plus ile devam ediyoruz. Bu yazımızda Google Pixel XL’ı iPhone 7 Plus’a tercih etmenizi sağlayacak 25 özellikten bahsedeceğiz. Bir sonraki yazımızda ise iPhone 7 Plus’ın Google Pixel XL’den daha iyi olan özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

1. Google Asistan

Google Pixel XL, Google Asistan ile birlikte geliyor. Google Asistan’a sesli olarak birçok soru sorup detaylı olarak cevabını alabilirsiniz.

google-asistan

2. Bildirimlere Hızlı Erişim

Google Pixel XL’ın arka tarafında bulunan parmak izi sensörüne elinizi kaydırdığınız zaman telefonunuza gelen bildirimlere erişebilirsiniz. iPhone 7 Plus’ta ise bildirimlere erişmek için ekran kilidini açmanız gerekiyor.

google-pixel-bildirim-erisimi

3. USB OTG

Google Pixel XL’ın USB OTG desteği sayesinde telefonunuzu bir masaüstü bilgisayarı gibi kullanabilirsiniz. USB belleği telefona bağlayıp içindeki tüm içeriğe PC gibi erişebilirsiniz.

google-pixel-usb-otg

4. Çoklu Kullanıcı Desteği

Google Pixel XL’da telefonunuz için birden fazla kullanıcı tanımlayabilir ve her kullanıcının erişebileceği uygulamaları belirleyebilirsiniz. Böylece çocuklarınıza telefonunuzu verdiğiniz zaman istemediğiniz uygulamalara erişmelerini engelleyebilirsiniz.

google-pixel-multi-kullanici

5. Arka Plan Güncellemeleri

iPhone 7 Plus aldığı iOS güncellemelerini arka planda gerçekleştiremezken Google Pixel XL tüm güncellemeleri otomatik olarak arka planda gerçekleştirebiliyor.

6. Led Bildirim Işığı

Google Pixel XL’ın ön tarafında hoparlörün yanında bir led bildirim ışığı bulunmaktadır. Telefona gelen bildirimleri görmeseniz bile bu led bildirim ışığı sayesinde bir bildirim aldığınızı fark edeceksiniz. Led bildirim ışığı iPhone 7 Plus’da bulunmamaktadır.

google-pixel-led-bildirim

7. Dosya Yöneticisi

Google Pixel XL, android işletim sisteminin tüm nimetlerinden yararlanmanızı sağlıyor. Android’in sağladığı en güzel özelliklerden biri de Dosya Yöneticisidir. Dosya Yöneticisi sayesinden tüm belge ve verilere aynı bilgisayar gibi erişebilir dilediğiniz gibi (kopyala yapıştır vb.) kontrol edebilirsiniz.

google-pixel-dosya-yoneticisi

8. İki Saatlik Cayma Hakkı

Google Pixel XL uygulama/oyun indirmek ve satın almak için Google Play Store’yi kullanmaktadır. Google Play Store’den satın aldığınız oyun veya uygulamaları 2 saat içinde cayma hakkınızı kullanarak geri iade edebilirsiniz.

google-pixel-cayma-hakki

9. Batarya Tahmini

Google Pixel XL’ın işletim sistemi android size doğru batarya tahmini sunmaktadır. Bu özellik sayesinde bataryanın kaç saat sonra biteceğini bilir ve telefonunuzu ona göre kullanabilirsiniz.

google-pixel-batarya-tahmini

10. Hızlı Şarj

Google Pixel XL hızlı şarj konusunda oldukça iddaalı. Google Pixel XL 15 dakika şarj ile 7 saat kullanım sunmaktadır. Gece boş kalan bataryanızı sabah 15 dakika şarj ederek günü kurtarabilirsiniz.

google-pixel-xl-hizli-sarj

11. Özel İkon Seçeneği

Google Pixel XL yeni Android versiyonu Nougat’ın da desteği ile uygulama ve oyun ikonlarını özelleştirmenize imkan tanıyor. Mesela Google Play Store’nin simgesinden sıkıldıysanız yuvarlak hatlı yeni ikonunu telefon ekranına koyabilirsiniz. iPhone 7 Plus’da ise böyle bir şey yapmak imkansızdır.

google-pixel-xl-ikon-degistirme

12. Widget Desteği

iPhone 7 Plus özelleştirebilir Widget desteği sunmazken Google Pixel XL Android işletim sayesinde bir çok Widget desteği sunmaktadır. Böylece telefon ekranını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

google-pixel-xl-widget

13. Sistem Kontrol

Android işletim sisteminin erişilebilirliği sayesinde sisteminizi istediğiniz gibi kontrol edebilir ve dilediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz. iPhone 7 Plus’da ise iOS bu konuda size hiç bir kontrol sunmamaktadır.

google-pixel-xl-sistem-kontrol

14. Çoklu Ekran

Google Pixel XL çoklu ekran desteği sunmaktadır. Bu özellik sayesinde aynı anda iki farklı uygulamayı ekrana getirebilir ve her iki uygulamayı da kontrol edebilirsiniz.

google-pixel-xl-coklu-ekran

15. Sanal Gerçeklik

Google Pixel XL, iPhone 7 Plus’a göre daha yüksek piksel sunarak daha iyi bir Sanal Gerçeklik (VR) imkanı sunmaktadır.

google-pixel-xl-sanal-gerceklik

16. Hızlı Kamera Erişimi

Google Pixel XL’ın yan tarafında yer alan Güç düğmesine 2 kez dokunduğunuz zaman kamera uygulaması açılmaktadır. Bu da ani gelişen bir olayı fotoğrafa dökmeniz için size büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

google-pixel-xl-hizli-kamera

17. Varsayılan Uygulama

Android işletim sisteminin nimetlerinden sonuna kadar yararlanmanızı sağlayan Google Pixel XL ile varsayılan uygulamalarınızı dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Mesajlaşma uygulaması olarak isterseniz sms isterseniz whatsapp’ı seçebilirsiniz. Aynı şekilde kamera veya snapchat arasından dilediğinizi varsayılan uygulamanız yapabilirsiniz.

google-pixel-xl-varsayilan-uygulama

18. Geniş Açılı Selfie

Google Pixel XL’ın ön kamerası iPhone 7 Plus’a göre daha geniş açılı selfie çekmenizi sağlar. Böylece grup fotoğraflarınızı daha rahat çekebilirsiniz.

google-pixel-xl-selfie

19. Kamera Çıkıntısı

Google Pixel XL’ın arka kamerası çok az bir çıkıntıya sahipken iPhone 7 Plus’ın arka kamerası epeyi bir çıkıntılıdır. Böyle olunca iPhone 7 Plus’ı masaya koyduğunuz zaman kamerası üzerinde durur.

google-pixel-xl-arka-kamera-cikinti

20. Limitsiz Fotoğraf ve Video Saklama

Google Pixel XL size sınırsız fotoğraf ve 4K video saklamanız için ücretsiz Google Drive bulut hizmeti sunmaktadır. Böylece yer kaplama derdi yaşamadan dilediğiniz gibi fotoğraf ve video çekebilirsiniz.

21. Daha Pratik Ses Kontrolü

iPhone 7 Plus’ın sesini açmak ve kapatmak için ses düğmelerine çok basmanız gerekir çünkü ses azar azar azalıp çoğalmaktadır. Ama Google Pixel XL’de birkaç dokunuşla sesi açıp kısabilirsiniz.

22. Daha Ergonomik Yapı

Google Pixel XL, iPhone 7 Plus’a göre daha ergonomik bir yapıya sahiptir. Telefonun köşeleri daha kıvrımlı olduğu için ve  daha küçük boyutta olduğundan rahat bir tutuş imkanı sunmaktadır.

google-pixel-xl-ergonomi

23. Daha İşlevsel Rahatsız Etmeyin Modu

iPhone 7 Plus’da telefonunu tek bir seçenekle rahatsız etme moduna alırken Google Pixel XL’da haftasonu veya haftanın günlerine göre rahatsız etme moduna alabilir ve hangi bildirimleri alıp almayacağınızı belirleyebilirsiniz.

google-pixel-xl-rahatsiz-etme

24. Cihaz Desteği

Google Pixel XL’ın Ayarlar bölümünün sağ üst köşesinde bulunan Destek bölümü sayesinde cihazınızla ilgili canlı destek alabilirsiniz. Destek bölümünden 7 gün 24 saat yazılı veya telefonla destek alabilirsiniz. Bu özellik şuan için Apple’da yok ama yakın zamanda geleceğinin sinyalleri verilmekte.

google-pixel-xl-destek

25. Kulaklık Girişi

iPhone 7’de kulaklık girişi olmayışı büyük bir yenilik olarak tanıtılsa da buna uygun kulaklıklara sahip olmak için çok yüksek ücretler ödemeniz gerekiyor. Veya 3.5mm jack usb çevirici kullanmanız gerekiyor. Google Pixel XL ile böyle şeylerle uğraşmanıza gerek kalmıyor.

google-pixel-xl-35-jak

Evet… Google Pixel XL’ın iPhone 7 Plus’dan daha iyi olan 25 özelliğini sizler için listeledik. Bu farklılıklar Google Pixel XL’ı tercih etmeniz için sebep olabilir. Ancak unutmayın ki iPhone 7 Plus’ın da Google Pixel XL’dan daha iyi olan özellikleri var. Bir sonraki yazımızda da iPhone 7 Plus’ın üstün özelliklerini listeleyeceğiz.

Paylaş

Yorumdan çık