Hayatımızı kolaylaştıran başarılı bir uygulama olan Google Haritalar, gitmek istediğimiz noktaya varmamızı sağlıyor. Özellikle büyük şehirlerde trafiğin nerede akıcı olduğunu gösteriyor ve bizleri en kısa yoldan gitmek istediğimiz yere götürüyor. Arabada sürekli kullandığımız Google Haritaları, ekranın bir köşesine küçük bir pencere olarak sabitleyebilir ve diğer uygulamaları örneğin youtube’u kullanabilirsiniz. Şimdi bu özelliği nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Android cihazlarda bulunan çoklu pencere özelliğiyle Google Haritaları önce ekranın altına ve daha sonra oradanda küçük bir pencereye dönüştürüp ekranın istediğiniz bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Daha sonra diğer uygulamalarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellikle arabada youtube’u açıp müzik dinliyorsanız ve aynı zamanda da gideceğiniz yeri navigasyondan takip etmek istiyorsanız bu özellik işinize yarayacaktır. Çünkü bildiğiniz üzere youtube arka planda çalışmamaktadır. Yine aynı şekilde diğer uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Google Haritalar’ı Küçük Pencere Olarak Görüntüleme

  • Kullanmak istediğiniz diğer uygulamayı ve Google Haritaları Açın.
  • Telefonunuzun Çoklu Ekran düğmesine basın ve kullanacağınız diğer uygulamanın sağ üst köşesindeki çoklu ekran düğmesine basın. (Biz Youtube örneği üzerinden gideceğiz.)
  • Ardından ekranın alt tarafında Diğer Uygulama olarak Google Haritalar’ı seçin.

google haritalar coklu ekran

  • Şimdi ekranın üst tarafında youtube alt tarafında ise Google Haritaları göreceksiniz. Ekranın tam ortasında ise mavi bir çizgi ve mavi çizginin ortasında da beyaz küçük bir çizgi. Beyaz çizgiye dokunun ve açılan menüden ortadaki küçük pencere seçeneğini seçin.

google maps kucuk ekranda gosterme

  • Artık Google Haritalar ekranın üzerinde ayrı küçük bir ekran olarak görülecektir. Bu ekranın köşelerinden tutup boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilir veya sürükle bırakla ekranın istediğiniz bir noktasına konumlandırabilirsiniz.

Ayrıca home tuşu ile ana ekrana dönerseniz Google Haritalar’ın simgesini ekranın üst ortasında görürsünüz. Bu simgeye dokunduğunuz an google harita yine ekranın köşesinde gösterilir. Köşedeki Google Haritaları hiç kapatmadan ekranı istediğiniz gibi kullanabilir ve istediğiniz uygulamayı açıp kullanabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap