Google görsel arama özelliğine sahiptir. Google’da merak ettiğiniz bir konuyu aradığınız gibi bir görseli de arayabilirsiniz. Bir web sitesinde veya bir YouTube videosunda gördüğünüz görseli Google’da arayabileceğiniz gibi telefon veya bilgisayarınızda bulunan bir fotoğrafı de Google da arayabilirsiniz.

Google görsel arama nasıl yapılır?

Google Lens, detaylı şekilde görsel arama yapmanızı sağlayan Google’ın görsel arama özelliğidir. Google Lens ile bilgisayarınızda, telefonunuzda bulunan bir görseli internette arayabilir veya bir web sitesindeki görseli internette detaylı olarak arayabilirsiniz. Örneğin YouTube’da izlediğiniz bir videoda yer alan bir nesneyi de Google Lens sayesinde arayabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde bu konuda yaşadığım bir tecrübeden örnek vermek istiyorum. İzlediğim videoda youtuber’ın arkasında bulunan masasının üzerinde baloncuklar çıkartan bir lamba vardı. Ürün çok hoşuma gitti ancak bu ürünün adının ne olduğunu bilmiyordum. Google’da baloncuk çıkaran lamba diye arattığımda alakasız sonuçlarla karşılaştım. Daha sonra aklıma Google Lens ile arama fikri geldi. Sayfaya sağ tıkladım ve menüden Google ile Görsel Ara seçeneğine tıklayıp arkada bulunan objeyi seçtim. Ve sonuç olarak bunun Lava Lamp (Lav Lambası) adı verilen bir ürün olduğunu öğrenmiş oldum.

Google ile görsel arama

Bilgisayardaki fotoğrafı Google’da arama

  • Bilgisayarınızda bulunan bir fotoğrafı Google’da aramak için https://images.google.com/ adresine giriş yapın.
  • Arama kutucuğunun yanında yer alan Görsel Arama simgesine dokunun.

google gorsel arama pc

  • Açılan ekranda, sürükle bırak yöntemi ile veya dosya yükleyin bağlantısına tıklayarak bilgisayarınızdaki fotoğrafı yükleyin. google lens gorsel arama

Fotoğrafı yüklediğiniz zaman, yüklediğiniz görsellin varsa aynısını veya benzerlerini google arayarak size gösterir. Ayrıca yüklediğiniz görselin türüne göre, bu görselle alakalı bilgiler size gösterilir.

Telefondaki fotoğrafı Google’da arama

Google Lens, bir fotoğrafı görsel, metin, çeviri, ödev, alışveriş, yer vb. birçok farklı şekilde aramanızı sağlar. İster telefondan ister bilgisayardan webdeki bir görseli detaylı olarak arayabilirsiniz. Telefonda Google görsel arama yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  • iPhone veya Android telefonunuzda Google Chrome’yi veya Google uygulamasını açın.
  • Aramak istediğiniz görselin üzerine uzun basılı tutun. (PC’de sağ tıklayın.)
  • Açılan menüden Google Lens ile görsel ara seçeneğine dokunun.google gorsel arama mobil 1
  • Açılan ekranın alt kısmındaki menüyü kullanarak, görseli Arama, Metin, Çeviri, Ev Ödev, Alışveriş, Yerler, Yemek vb. farklı kategorilerde arayabilir ve istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.google gorsel arama telefon

NOT: Yukarıda anlattığımız gibi bilgisayarda bulunan bir fotoğrafı google’da arayabilirsiniz ancak telefonda bulunan fotoğrafı google’da arama özelliği yoktur. Bunun için telefonunuzdaki fotoğrafı bilgisayara yükleyip bu fotoğrafı google’da arayabilirsiniz. Telefon ile şuan sadece webdeki görselleri google’da arayabilirsiniz.

Google’da görsel arama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. Görsel arama hakkında aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık