Bu yıl düzenlenen Google I/O etkinliğine, Google’ın yapay zeka aracı Gemini damgasını vurmuştu. Şirket Gemini’yi geliştirmeye devam ederken, birçok uygulamasına da yapay zeka aracını entegre ediyor. Google son olarak Fotoğraflar uygulamasına Gemini’yi entegre ettiğini ve gelecek ay Ask Photos (Fotoğraflara Sor) özelliğini kullanıma sunacağını resmi blogunda duyurdu.

Ask Photos (Fotoğraflara Sor) özelliği ile Fotoğraflar uygulamasında aradığınız bir fotoğrafı kolayca bulabileceksiniz. Örneğin gittiğiniz milli parklardaki fotoğrafları görmek istiyorsanız “Ziyaret ettiğim her milli parkın en iyi fotoğrafını bana göster.” demeniz yeterli diyor Google yaptığı açıklamada.

Konuyla ilgili açıklama yapan Google “Fotoğraflara Sor, geçen yıl nerede kamp yaptığınız veya kuponlarınızın süresinin ne zaman dolduğu gibi hayatınızla ilgili sorular sorduğunuzda bu bilgileri sizin için ortaya çıkarır. Gemini’nin çok modlu yetenekleri, ayrıntıları ortaya çıkarmak için fotoğrafların bağlamını ve konusunu anlayabilir. Örneğin şunu sorabilirsiniz: “Lena’nın doğum günü partileri için hangi temalarımız vardı?”. Fotoğraflara Sor, arka planda veya doğum günü pastasının üzerinde hangi süslemelerin olduğu gibi ayrıntıları anlayarak size yanıt verecektir.” diyor.

Bununla birlikte bu yeni özellik, en iyi fotoğraflarınızı seçmenizde ve hatta sosyal medyada paylaşmak için size başlıklar da önerebiliyor.

Fotoğraflara Sor özelliği deneysel bir özellik olarak kullanıma sunulacak ve daha birçok yeni özellik eklenerek geliştirilecek. Özellik birkaç ay içinde kullanıma sunulacak.

Kaynak: https://blog.google/products/photos/ask-photos-google-io-2024/

Paylaş

Yorumdan çık