Google Fotoğraflar, Google tarafından kullanıcılara sınırsız fotoğraf ve video saklama alanı sunan bir hizmettir. Google Fotoğraflara fotoğraflarınızı yüklerken iki seçenek vardır : Yüksek Kalite ve Orijinal. Yüksek Kalite seçeneği ile fotoğrafları yedeklemek sınırsız ve ücretsizdir. Ancak Orijinal seçeneği ile fotoğraf yedeklemek için 15 GB disk alanını kullanabilirsiniz.

Google Fotoğraflar, Android ve iOS cihazları desteklemektedir. Android veya iOS telefon ve tabletinize Fotoğraflar uygulamasını yükleyerek cihazınızda bulunan fotoğrafları Google Fotoğraflara yedekleyebilirsiniz. Otomatik yedekleme talimatı vererek çektiğiniz tüm fotoğrafları yedekleyebilirsiniz. Google Fotoğraflara yüklemiş olduğunuz fotoğraflar siz silmedikçe silinmezler. Böylece telefonunuzun hafızasındaki fotoğrafları silerek telefonunuzda yer açabilirsiniz.

Google Fotoğraflarda yer alan fotoğraflarınıza bilgisayar, cep telefonu ve tabletinizden ulaşabilirsiniz. Google Fotoğraf uygulaması ile kolajlar, filmler oluşturabilir, fotoğraflarınızı istediğiniz gibi kategorilere ayırabilirsiniz. Fotoğraflar uygulamasında arama yapmak çok kolaydır. Google Fotoğraflar; fotoğrafları mekan, nesne gibi farklı türlere ayırır. Örneğin arabada çektiğiniz fotoğraflarınızı aramak için “araba” şeklinde arama yapmanız yeterlidir. Google Fotoğraflarda yer alan fotoğrafları tek tıklama ile Sosyal Ağlarda paylaşabilirsiniz.

Google Fotoğraflar Kullanımı

Şimdi Fotoğraflar uygulamasını nasıl kullanacağınızı adım adım anlatacağız. Örneğimizde Android bir telefon kullanılmıştır. Aynı işlemleri iPhone telefonlarla da yapabilirsiniz.

1. Google Play‘ giriş yapın ve Fotoğraflar uygulamasını indirin. İndirmek için BURAYA tıklayın. (Yeni sürümü indirin çünkü eski sürümde bu özellik bulunmamaktadır.)

2. Fotoğraflar uygulaması açıldıktan sonra yedekleme ekranı gelecektir. Android cihazınıza giriş yaptığınız gmail hesabı otomatik olarak algılanır. “Yedekle ve senkronize et” seçeneğini seçin. “Yedeklemek için hücresel veri kullan” seçeneğini seçerseniz operatörünüzün internetini kullanacaktır onun için bu seçeneği seçmiyoruz. Böylece Wi-fi bağlantısı olduğu zaman fotoğraflarınız otomatik olarak yedeklenecektir. “Devam et” butonuna dokunun.

google-fotograflar

3. Fotoğraflar ve videolar için yükleme boyutu ekranında “Yüksek kalite” seçeneğini seçin. Bu seçenek ile ücretsiz ve sınırsız depolama alanına sahip olursunuz. “Devam et” butonuna dokunun.

google-foto

4. Artık fotoğraflarınız Google Fotoğraflara yedeklenecektir.

 

Android ve iOS telefonunuzda bulunan fotoğrafları yedekleyebileceğiniz gibi bilgisayardaki fotoğrafları da Google Fotoğraflara yükleyebilirsiniz. Bilgisayardaki fotoğrafları Google Fotoğraflara yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. https://photos.google.com/ adresinden Google Fotoğraflar sitesine girin.

2. Gmail hesabınız ile oturum açın.

3. Ekranın üst kısmında bulunan arama kutucuğunun yanındaki google-fotograflar-yukle simgesinde tıklayın.

4. Google Fotoğraflara yüklemek istediğiniz Fotoğrafları seçin.

5. Açılan pencerede “Yüksek Kalite” veya “Orijinal” seçeneklerinden istediğinizi seçin.

6. Artık bilgisayarınızda bulunan fotoğraflar Google Fotoğraflar’a yüklenecektir.

 

Aşağıdaki bağlantılardan Android ve iOS için Google Fotoğraflar uygulamasını indirebilirsiniz.

Paylaş.

1 Yorum

Yorum Yap