9to5Google‘ın haberine göre, Google Fotoğraflar uygulaması tüm RAW görsellerini otomatik olarak yedeklemeye başladı. Daha önce Pixel Kamera uygulamasıyla RAW fotoğraflar çeken Pixel 8‘de, Google Fotoğraflar’ın “Fotoğraflar görünümünde yeni RAW fotoğraflar görünecek ve şimdi yedeklenecek” yazan bir banner gösterdiğini fark etti. Cihazdaki mevcut RAW görüntüleri otomatik olarak yüklenmeyecektir.

Bir RAW fotoğrafına tıkladığınızda, JPEG sürümü de yakalanır ve otomatik olarak Google Fotoğraflar’a yüklenir. RAW dosyaları JPEG’den daha büyük olduğundan ve Google One depolama alanınızı hızla doldurabileceğinden, RAW formatında çok sayıda fotoğraf çekiyorsanız bu sizin için ideal bir çözüm değildir. Ayrıca yükleme için daha fazla veri tüketeceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kaynak ayrıca, yüklenen görselin Google Fotoğraflar uygulamasının ana “Fotoğraflar” sekmesinde sağ üst köşesinde “RAW” etiketiyle göründüğünü de bildiriyor. JPEG dosyası “Seri Çekim”in bir parçası olarak kabul edilir ve bir RAW dosyasını açtığınızda altta JPEG ile RAW arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyan bir değiştirici görünür.

google fotograflar raw yedekleme 2

RAW dosyasını görüntülerken, “Ana fotoğraf olarak ayarla” ve “Yalnızca bu fotoğrafı sakla” seçeneklerini görürsünüz; JPEG ise “Bu fotoğrafı dışa aktar” veya “Yalnızca bu fotoğrafı sakla” seçeneğini gösterir.

google fotograflar raw yedekleme 3

Google One depolama alanınız sınırlıysa, Google Fotoğraflar’a otomatik RAW resim yüklemelerini kısıtlamanın kolay bir yolu olmadığından yalnızca JPEG formatında çekim yapmanız önerilir.

Paylaş

Yorumdan çık