Ana sayfa BLOG Google Çeviri Nasıl Kullanılır? Detaylı Anlatım

Google Çeviri Nasıl Kullanılır? Detaylı Anlatım

0

Google’ın çeviri hizmeti olan Google Çeviri nasıl kullanılır tüm detaylarıyla anlatacağız. Google Çeviri’yi bilgisayar, android ve iOS cihazlarda kullanabilirsiniz. Google Çeviri’nin Tap to Translate, çevrimdışı kullanma, resimden ve kameradan çeviri, website çevirisi, sesten çeviri, ikili konuşma çevirisi, el yazısı ile çeviri, belgeden çeviri gibi özellikleri nasıl kullanılır tüm detayları ile yazımızda.

Google Translate (Google Çeviri) 100’den fazla dil arasında çeviri yapmayı sağlamaktadır. Google Çeviri, kelime ve cümle çevirisinin yanı sıra sesten çeviri, görselden çeviri, belgeden çeviri ve website çevirisi gibi hizmetler sunmaktadır. Bunun yanı sıra Android’de yer alan Tap to Translate özelliği sayesinde her hangi bir uygulamada bir metni kopyaladığınız anda ekranın sağ üst köşesinde Google Çeviri simgesi belirir ve böylece uygulamadan çıkmadan çeviri yapabilirsiniz. Şimdi gelin Google Çevirinin tüm özelliklerinin kullanımlarını anlatalım.

Google Çeviri Tap to Translate Kullanımı

Google Çeviri Tap to Translate özelliği şuan Android’de çalışmaktadır. Tap to Translate özelliğini aktif hale getirmek için:

  • Google Çeviri uygulamasını açın ve ekranın sol üst köşesinde yer alan menü düğmesine dokunun.
  • Açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Tap to Translate seçeneğini seçin ve Etkinleştir seçeneğini seçin.

google ceviri tap to translate

Böylece bir uygulamada veya websitesinde bir metni seçip kopyaladığınız zaman ekranın sağ üst köşesinde çeviri simgesi çıkacak ve direk çeviri yapabileceksiniz.

tap to translate

Resimden veya Kameradan Çeviri

Google Çeviri’nin Android ve iOS uygulaması ile kameradan anında çeviri yapabileceğiniz gibi telefonunuzdaki bir fotoğrafın üzerindeki yazıları da çevirebilirsiniz. Resimden veya Kameradan çeviri yapmak için Google Çeviri uygulamasını açın ve Kamera simgesine dokunun. Kamera simgesine dokunduğunuz zaman telefonun kamerası açılacaktır. Çevirmek istediğiniz metni kameraya gösterin ve fotoğrafını çekin. Eğer telefonunuzda yer alan bir görselin çevirisini yapacaksanız Kamera açıldıktan sonra ekranın sol alt köşesinde yer alan Galeri simgesine dokunun ve çevirisini yapmak istediğiniz görseli seçin.

kameradan galeriden ceviri yapma

Google Çevirinin Kamera ve Resimden çeviri özelliği bilgisayarda bulunmamaktadır.

Google Çeviriyi Çevrimdışı Kullanma

Google Çeviri internetsiz çevrimdışı kullanılabilmektedir. Ancak Google Çeviriyi çevrimdışı kullanabilmek için öncelikle çeviri yapacağınız dilleri telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.

Android’de Google Çeviri dil paketlerini indirmek için sol üst köşede yer alan menü tuşuna tıklayın. Açılan menüden Çevrimdışı çeviri seçeneğini seçin ve istediğiniz dil paketlerini indirin.

google ceviri cevrimdisi android

iPhone ve iPad’de google çeviriyi çevrimdışı kullanmak için ekranın sağ alt köşesinde yer alan Ayarlar seçeneğine dokunun ve Çevrimdışı çeviri seçeneğini seçin. Açılan sayfada ekranın sağ üst köşesinde yer alan + simgesine dokunun ve istediğiniz dil paketini indirin.

google cevrimdisi ceviri ios

Google Çeviri ile Website Çevirisi

Google Çeviri ile websitesi çevirme özelliği bilgisayarda yapılabilmektedir. Maalesef şuan android ve iOS’da website çeviri özelliği bulunmamaktadır.

Bir web sitesini çevirmek için sitenin bağlantı adresini kopyalayın ve Google Çeviri kutucuğuna yapıştırın. Çeviri yapmak istediğiniz dilin kutucuğunda bağlantıya tıklayın. Böylece yeni bir sayfa açılacak ve websitenin çevrilmiş hali açılacaktır.

google ceviri website cevirme

Mikrofon ile Sesten Çeviri Nasıl Yapılır?

Google Çeviri ile sesten çeviri yapılabilmektedir. Telefonun veya bilgisayarın mikrofonunu kullanarak çevirmek istediğiniz şeyi söyleyerek sesten çeviri yapabilirsiniz.

Bilgisayarda sesten çeviri için mikrofon simgesine dokunun ve konuşun. Çeviri işlemine başlamadan önce konuştuğunuz dili ve çevrilecek sesi seçin.

google ceviri sesten ceviri pc

Android ve iOS’da sesten çeviri için öncelikle konuştuğunuz dili ve çevrilecek dili seçin. Ses (Mikrofon) simgesine dokunun ve konuşmaya başlayın.

google sesten ceviri

Google Çeviri ile Sohbet Çevirme

Google Translate’in en güzel özelliklerinden biri sohbet çevirme özelliğidir. Örneğin bir yurtdışı seyahatine gittiniz ve orada biriyle konuşmanız gerekiyor. Sohbet çevirme özelliği sayesinde siz Türkçe, karşınızdaki kişi ise kendi dilinde konuşarak çeviri yapabilirsiniz. Sizin konuştuğunuz Türkçe dili karşıdaki kişinin diline, karşıdaki kişinin dili de Türkçe’ye otomatik olarak çevrilecektir. Bu özelliğin en güzel yanı sizin konuştuğunuz dil aynı zamanda sesli olarak çevrilmektedir. Yani konuşmanızı okutmanıza gerek yoktur.

Sohbet Çevirme özelliğini kullanmak için telefonunuzda Sohbet (Çift Mikrofon) simgesine dokunun. Android’de dil seçimini açılan ekranda yapabilirsiniz. iPhone’da Çift Dilli bir sohbeti çevirmeye başlamadan önce uygulama ana ekranında dil seçimini yapmanız gerekmektedir.

google translate sohbet ceviri

El Yazısı ve Sanal Klavye ile Çeviri

Google Çeviri, dileyenler için el yazısı ile de çeviri imkanı sunmaktadır. El yazısı ile yazı yazıp çeviri yapmak için Android ve iOS’da El Yazısı (Kalem) simgesine dokunun ve ekrana yazınızı yazın.

Bilgisayarda el yazısı kullanmak için aşağıdaki resimde gösterildiği gibi klavye simgesine dokunun ve El Yazısı seçeneğini seçin. Sanal Klavye için yine aynı menüden seçim yapabilirsiniz.

google ceviri el yazisi

Google Çeviri ile Doküman Çevirisi Yapma

Google Çeviri ile bilgisayarınızda yer alan word, pdf, excel gibi belgelerinizin çevirisini yapabilirsiniz. Google çeviri doc, doxc, odf, pdf, ppt, pptx, ps, rtf, txt, xls, xlsx gibi birçok uzantıyı desteklemektedir.

Google ile belge çevirisi yapmak için ekranın sol üst köşesinde yer alan Doküman simgesine tıklayın. Açılan ekranda Bilgisayarınıza göz atın butonuna tıklayın ve çevirmek istediğiniz dosyayı seçin.

google ceviri dokuman cevirme

Google Çeviri ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum kısmından sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince tüm sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın