Çağrı kayıt uygulamaları biriyle telefonla konuşurken, konuşmaları kaydetmeye yaramaktadır. Ancak bu kişisel gizliliğe aykırı bir durumdur. Google, yeni bir Play Store politikası getirerek üçüncü taraf çağrı kayıt uygulamalarını Google Play Store’den kaldırmaya hazırlanıyor.

Google geçmişte arama kaydı uygulamaları için birkaç adım atmıştı. Ancak Play Store’den bu uygulamaları kaldırmamıştı. Şimdi gelecek olan yeni politikası gereği çağrı kayıt uygulamalarını tamamen mağazasından kaldıracak. Yeni politika birçok geliştirici tarafından kullanıcılara arama kaydı uygulamaları sağlamak için kullanılan Erişilebilirlik aracının artık bu geliştiriciler tarafından kullanılamayacağını öne sürüyor. Bu, Android kullanıcıları için üçüncü taraf arama kaydı uygulamalarının sona ereceği anlamına geliyor. Bu değişiklik 11 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Yeni politikanın etkilerini ilk kez Google’ın destek sayfasında giren bir Reddit kullanıcısı, “Erişilebilirlik API’si tasarlanmamıştır ve uzaktan arama ses kaydı için istenemez.“ ibaresini görerek fark etti.

Bilmeyenler için Erişilebilirlik API’si, Google bu işlevi varsayılan olarak engellediğinde, geliştiricilerin Android 10 ve üzeri sürümlere sahip kişilere arama kaydı hizmetleri sağlamalarının bir yoluydu. Google, Android 6.0 ile resmi arama kaydı API’sini engelleyerek bunu başlattı. Bununla birlikte, Google’ın Pixel telefonlarının ve Xiaomi ve Oppo gibi birkaç üreticisinin yerleşik arama kaydı uygulaması sağladığını bilmelisiniz.

Yani yeni politika değişikliği sonrasında, telefonunda dahili olarak arama kaydı özelliği bulunan kişiler bunu kullanmaya devam edebilecekler.

Çağrı kaydetme uygulamalarının tamamen engellenmesinin arkasındaki neden, kullanıcıların gizliliği ve güvenliği içindir. Ancak birçok telefonda dahili arama kayıt özelliğinin olması, bu katı politikanın gerçekten iyi bir fikir olup olmadığını tartışmaya açık hale geliyor.

Üçüncü taraf arama kaydetme uygulamalarının geliştiricilerinin bu haberi nasıl ele aldığını ve bu uygulamalara güvenen insanlar için alternatif bir seçenek olarak nelerin ortaya çıktığını hep birlikte göreceğiz.

Paylaş

Yorumdan çık