Google aramalarda, Üretken Yapay Zeka‘yı 120’den fazla yeni ülke ve bölgeye getirdiğini duyurdu. Böylece Arama Üretken Deneyimi (Search Generative Experience) bugüne kadarki en büyük uluslararası genişlemesine kavuştu. Detaylar haberimizde.

SGE başlangıçta yalnızca ABD’de kullanıma sunuldu, ardından yakın zamanda Hindistan ve Japonya’da da kullanıma açıldı. Artık Meksika, Brezilya, Güney Kore, Endonezya, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika dahil olmak üzere çok daha fazla yerde var. Ülkelerin ve bölgelerin tam listesini burada bulabilirsiniz. Maalesef listede Türkiye yok.

Şu anda yeni ülkelerde, Arama Laboratuvarları’na giderek masaüstü bilgisayardaki Chrome’da SGE’yi etkinleştirebilirsiniz. Önümüzdeki hafta, Android ve iOS’taki Google uygulaması aracılığıyla da erişim sağlanacak. Google, genişlemeyi kutlamak amacıyla SGE kullananlar için dört yeni dili etkinleştirdi: İspanyolca, Portekizce, Korece ve Endonezce.

Ek olarak, doğrudan arama sonuçları sayfasından takip soruları sorabilirsiniz. Bir konuyu keşfetmeye devam ederken, önceki sorularınızı ve arama ağı reklamları da dahil olmak üzere arama sonuçlarınızı sayfanın her yerindeki özel reklam alanlarında görebilirsiniz. Bu güncelleme, ilk olarak ABD’de İngilizce olarak başlayacak şekilde önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

SGE’den bazı kelimelerin birden fazla anlama gelebildiği bir ifadeyi çevirmesini isterseniz, bu terimlerin altının çizili olduğunu göreceksiniz. Bu kelimelerden herhangi birine dokunmak aklınızdaki spesifik anlamı belirtmenize olanak tanıyacaktır. Bu yapay zeka destekli çeviri özelliği ilk olarak ABD’de İngilizce’den İspanyolcaya çeviriler için kullanıma sunuluyor ve gelecekte daha fazla ülke ve dil desteklenecek.

google generative ai ceviri

Son olarak kodlama ve sağlıkla ilgili aramalarda belirli kelimeler vurgulanacak ve üzerlerine geldiğinizde tanımlarının veya ilgili görsellerinin önizlemesini göreceksiniz. Bu güncelleme önümüzdeki ay ABD’de İngilizce olarak kullanıma sunulacak ve yakında daha fazla ülke ve dilde sunulacak.

Paylaş

Yorumdan çık