Google, Android uygulama geliştiricileri için bugün Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Bunun yaklaşmakta olan yeni işletim sisteminin yalnızca bir ilk bakışı olduğunu ve yalnızca geliştiricilere yönelik olduğunun altını çizelim. Genel olarak halka hazır olacak ilk beta sürümünün Nisan ayında gelmesi, Android 13’ün son sürümünün ise Temmuz ayından sonra çıkması planlanıyor.

Google, Android 13’ün geliştirici önizlemesini paylaşmanın yanı sıra yeni işletim sisteminin dağıtım zaman çizelgesini de paylaştı. Aşağıdaki görselde görebileceğiniz üzere, şirket Şubat ayında ilk geliştirici önizlemesini, Mart ayında ise ikinci geliştirici önizlemesini paylaşacak. Daha sonra Nisan ve Mayıs aylarında birer beta sürümü yayınlanacak. Haziran ve Temmuz aylarında “Platform Kararlılığı” yayınlanacak ve Temmuz ayından sonra kararlı sürüm kullanıma sunulacak.

android 13 dates

Şimdi Android 13 ile gelen yeniliklere bakalım. Özünde gizlilik ve güvenliğe odaklanan Android 13, yerel ve bulut tabanlı görüntüleri güvenli bir şekilde paylaşmanın standart ve optimize edilmiş bir yolu olarak yeni bir sistem fotoğraf seçicisi getiriyor. Android belge seçicinin yaptıklarını genişleten bu özellik, uygulama cihazdaki tüm medyayı görüntülemek için izne ihtiyaç duymadan dosyaları paylaşmanıza izin verecek. Bu özellik, Android 11 ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm cihazlar için (Android Go hariç) Google Play güncellemeleri aracılığıyla “daha fazla Android kullanıcısına” ulaşacaktır.

Android 13 ile birlikte uygulamalar konum iznine ihtiyaç duymadan Wi-Fi aracılığıyla yakındaki cihazları keşfedebilecek ve bu cihazlara bağlanabilecek.

Yeni renk motoru sayesinde Android 13’teki tüm uygulama simgelerinin rengi de temanızla beraber değişebilecek. Elbette, geliştiricilerin bunun çalışması için uygulamalarına uyumlu simgeler sağlamaları gerekecek. Bu özel simgeler ilk başta Pixels’de kullanılabilecek ancak Google, bunları daha fazla telefona getirmek için cihaz üreticisi ortaklarıyla birlikte çalışacağına söz veriyor.

android 13 tema ikon renkler

Dil seçeneğini de geliştiren Google, yeni sürümle birlikte çoklu dil kullanan kişiler için her uygulama için ayrı dil tercihi yapabilme imkanı sunacak.

Android 13 ile ilgili yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Paylaş.

Yorum Yap