Mailleri silmek kolaydır, silinen mailleri geri getirmek ise bazen kolay bazense zordur. Gmail’de silinen mailleri geri getirmek kolaydır. Ancak silinen mailleri kalıcı olarak sildiyseniz, kalıcı olarak silinen mailleri geri getirmek biraz zorlayıcıdır. Şimdi gelin iki farklı senaryoda gmail silinen mailleri geri getirme işlemini resimli olarak anlatalım.

Bir Maili Sildiğinizde Ne Olur?

Gmail veya Hotmail, Yahoo gibi saygın e-posta sağlayıcılar, bir maili sildiğinizde aslında bu mailleri hesabınızdan gerçek anlamda silmezler. Bunun yerine sildiğiniz mailler Gelen Kutusundan, Çöp Kutusu denilen ayrı bir klasöre taşınır. Bu mailler kalıcı olarak silinmeden önce öngörülen bir süre boyunca (genelde 30 gün) saklanır.

Silinen mailler, 30 günden kısa bir süre önce silinmişse bu mailleri geri getirmek kolaydır. Eğer sildiğiniz bir mailin üzerinden 30 günden fazla bir süre geçmişse veya sildiğiniz maili Çöp Kutusundan da kalıcı olarak sildiyseniz, bu mailleri geri getirmek nispeten daha zordur.

E-postaları Çöp Kutusu’ndan manuel olarak da silebilirsiniz, fakat bu gerektiğinde onları kurtarmayı zorlaştırır. Onları geri almak için yapabileceğiniz şeyler vardır, ancak başarılı olacağınızın garantisi yoktur. Silinen maileri öngörülen zaman dilimi içinde geri getirmek birkaç tıklama gerektiren basit bir işlemdir. Şimdi gelin daha fazla uzatmadan, Gmail’de silinen e-postaların nasıl kurtarılacağına bakalım.

Not: Yazımızda, masaüstü bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde web tarayıcısı aracılığıyla erişebileceğiniz Gmail’in web sürümü üzerinden silinen mailleri geri getirmeyi anlattık. Ancak süreç Android ve iOS uygulamalarında da aynıdır.

Silinen Mailleri Çöp Kutusundan Kurtarmak

  • Gmail’e giriş yapın.
  • Ekranın solunda bulunan menüde Diğer seçeneğini seçin.silinen mailleri geri getirme gmail 1
  • Açılan menüden Çöp Kutusu seçeneğine tıklayın.silinen mailleri geri getirme gmail 2
  • Geri getirmek (kurtarmak) istediğiniz maile sağ tıklayın ve açılan menüden Gelen Kutusuna Taşı seçeneğine tıklayın.silinen mailleri geri getirme gmail 3
  • Ayrıca maile sağ tıkladıktan sonra Taşı seçeneğinin üzerine gelerek açılan menüden silinen maili farklı klasörlere de taşıyabilirsiniz.silinen mailleri geri getirme gmail 4

Kalıcı Olarak Silinen Mailleri Geri Getirme

Gmail’de kalıcı olarak sildiğiniz mailleri veya 30 gün sonra otomatik olarak çöp kutusundan silinen mailleri geri getirmek için Google E-Posta kurtarma aracını kullanmanız gerekmektedir.

  • Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra yanda yer alan Gmail Mail Kurtarma Aracı linkine tıklayın.
  • Kalıcı olarak silinen mailleri kurtarmak için Devam butonuna tıklayın.gmail mail kurtarma araci 1
  • Karşınıza, kalıcı olarak silinen maillerinizin kurtarıldığına dair veya kurtarılmadığına dair bir mesaj penceresi açılacaktır.gmail mail kurtarma araci 2

Bizim yaptığımız kalıcı olarak silinen mailleri geri getirme talebimiz olumsuz olarak geri döndü. Bunun nedeni aslında kalıcı olarak sildiğimiz mailimizin olmamasından kaynaklanıyor. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kalıcı silinen mailleri geri getirmenin garantisi yoktur.

Silinen Mailleri Getirmenin Farklı Yolları

Silinen e-postaları geri getirdiğini iddia eden bir dizi üçüncü parti uygulama bulunmaktadır. Ancak bunlar gelen olarak çöp kutusundaki mailleri geri getirmektedir. Zaten bunu sizlere yukarıda anlattık. Kalıcı olarak silinen mailleri geri getirme konusunda ise hiç bir program kesin sonuç sunmamaktadır. Bunun yanı sıra bu programlara parolanızı vereceğiniz için güvenlik söz konusu değildir. Yani özetle silinen mailleri geri getirme programlarını kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Paylaş

3 yorum

  1. Merhaba benim olay biraz farklı 2009 da kullandığım gmailim vardı burada bizim için önemli olan evrak ve resimler vardı rahmetli babamdan kalan şifrem herşeyim aklımda o tarihlerde Kazakistan da idim doğal olarak kullandığım numara da oranın numarası şimdi o numaralar da tedavülden kalkmış numara işini bir şeilde halledebilirim mahkeme yoluyla Kazakistan’da benim içindeki evreklerımı ve resimleri nasıl kurtarabilir ben hiçbir şey silmedim kayıt ettiğinden emin değilim ne yapabilirim bilgi ve yol gösterecek bir akla ihtiyacım var teşekkür ederim

Leave A Reply