Geçmişten Günümüze iPhone Fiyatları

Apple’ın bu yıl tanıttığı iPhone XS Max’ın fiyatı gerçekten dudak uçuklatır cinsten. Hem ülkemizde hem de yurtdışında birçok kişi yeni bir iPhone’a verilecek olan parayla araba alınabileceğini belirtiyor. Apple’ın telefonları yıllar geçtikçe daha da pahalılaşıyor. Bu konuda araştırma yapan gsmarena sitesinin hazırladığı grafikleri ve verileri sizlerle paylaşıp yorumlayacağız.

2011 yılında satışa sunulan iPhone 4s‘den günümüze kadar geçen sürede satışa sunulan iPhone modellerinin fiyatlarını grafikler şeklinde göstereceğiz. Farklı ülkelerde iPhone fiyatları değişkenlik gösterdiği için burada kullanılan tüm iPhone fiyatları Almanya‘da sunulan lansman fiyatlarıdır ve fiyatlar Euro cinsindendir.

Apple 2014 yılında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile birlikte iPhone 5c‘yi bütçe dostu olarak tanıttı. Ve sonraki yıllarda da tanıttığı telefonların yanında bütçe dostu bir model sundu. 2016 yılında iPhone SE, 2017 yılında iPhone 8 ve 2018 yılında iPhone XR uygun fiyatlı telefon olarak lanse edildi.

iphones prices 1

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere iPhone fiyatları her geçen gün yükseliyor. Ayrıca yukarıdaki grafikte cihazların başlangıç fiyatları gösterilmektedir. Ancak Apple yeni modellerini tanıttığı zaman bir önceki modelde indirime gitmektedir. Bu da kullanıcılara üst modele geçme imkanı vermektedir. Aşağıdaki grafikte ise iPhone modellerinin en yüksek depolama alanına göre fiyatları ve cihazların son fiyatını görebilirsiniz.

iphones prices 2

Gördüğünüz gibi iPhone fiyatları oldukça dik bir şekilde yükselmekte. iPhone XS Max 512 GB’ın fiyatı 1650 Euro. Şuan Apple’ın kensi sitesinde satın alınabilen en düşük model olan iPhone 7 32 GB ise 520 Euro fiyata sahip. Yani iPhone XS Max’ın fiyatı iPhone 7’nin üç katından bile daha fazla.

Sizi endişelendirmek istemeyiz ama iPhone fiyatları grafikte de gördüğünüz üzere sürekli bir yükselme eğilimi gösteriyor. Bu yükselişin 2019’da da devam etmesi bekleniyor. Maalesef fiyatlar yükselse de analizler iPhone’ların satış rakamlarının aynı düzeyde seyrettiğini gösteriyor. Fiyatlar arttığı için Apple’ın elde ettiği gelir de daha fazla oluyor.

Sonuç olarak Apple’ın fiyatlarını yükseltmesine rağmen telefon satışlarında düşme yaşanmadığı sürece, Apple telefonlarının daha fazla paraya değer olduğunu düşünüyor ve cihazlarına her yıl daha fazla fiyat biçiyor. Sizlerde iPhone almayarak Apple’ın bu düşüncesini yıkmaya yardımcı olabilirsiniz.

Yorum yapın