Samsung, Galaxy Unpacked etkinliğinde Galaxy S24 serisiyle birlikte yapay zeka aracı Galaxy AI’yi de tanıttı. Heyecan yaratan Galaxy AI nedir? Galaxy AI ile neler yapılır? gibi merak edilen soruları bu yazımızda tüm detaylarıyla cevaplayacağız.

Akıllı telefonların hayatımıza hızla girdiği gibi yapay zeka da hayatımızın artık birçok alanında karşımıza çıkıyor. Teknoloji devleri yapay zeka alanında kendilerini hızlı bir şekilde geliştiriyor ve kendi yapay zeka araçlarını kullanıma sunuyorlar. ChatGPT, Bard, Microsoft Copilot‘un ardından Samsung da kendi yapay zeka aracı Galaxy AI‘yi tanıttı. Peki Samsung telefonlarda yerleşik olarak bulunacak olan Galaxy AI nedir? ve Galaxy AI özellikleri nelerdir? gelin yakından bakalım.

Galaxy AI nedir?

Galaxy AI, Samsung’un Galaxy S24 serisiyle birlikte akıllı telefonlarına entegre ettiği yapay zeka aracıdır. Galaxy AI, telefon görüşmelerinde canlı sesli çeviri, mesaj uygulamalarında canlı çeviri, sesi yazıya çevirme, yapay zeka destekli fotoğraf ve video düzenleme gibi bir takım özellikler sunmaktadır.

galaxy ai

Samsung resmi YouTube kanalından Galaxy AI özelliklerini anlatan bazı kısa videolar paylaştı. Gelin hem bu videolara bakalım hem de Galaxy AI’nin tüm özelliklerini anlatalım.

Telefon görüşmesini canlı çevirme

İnsanlık tarihinin ilk gününden şimdiye kadar en büyük problemlerinden biri farklı ülke ve coğrafyadaki insanların farklı diller kullanması ve iletişimin sağlanamamasıdır. Yapay zeka araçlarının çözüm sunduğu en büyük şeylerden biri de canlı çeviri olacak gibi gözüküyor. Zira Galaxy AI’nin de en dikkat çeken özelliklerinden biri canlı çeviri özelliği.

Galaxy AI telefon görüşmelerinde hem sizin konuşmalarınızı hem de karşı tarafın konuşmalarını 13 farklı dile canlı olarak çevirebiliyor. Şuan Çince, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Hintçe, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Tayca ve Vietnamca dilleri destekleniyor. Yakın zamanda Türkçe ve diğer dillerin eklenmesi planlanıyor.

Sesi yazıya çevirme, tercüme etme ve özetleme

Galaxy AI, telefonda bulunan ses kayıtlarını yazıya çevirebiliyor, tercüme edebiliyor ve yazının özetini çıkarabiliyor. Bu özellik Samsung’un telefonlarında bulunan Ses Kaydedici uygulamasına entegre edildi.

Mesaj uygulamalarında otomatik çeviri

Galaxy AI, Samsung telefonda yer alan Mesajlar uygulamasına ve diğer üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarına otomatik çeviri özelliği getiriyor. Canlı çeviri özelliğinde olduğu gibi 13 dili destekleyen mesaj çevirisi özelliği sayesinde yazdığınız ve aldığınız mesajın hem orijinal dildeki halini hem de çevirisi yapılmış halini görebileceksiniz.

Not yardımı

Galaxy AI, Notlar uygulamasına not yardımı özelliği getiriyor. Bu özellik sayesinde uzun metinlerin özetini çıkabilir, farklı şablonlar arasında seçim yaparak, özeti istediğiniz hale getirebilirsiniz.

Üretken yapay zeka ile fotoğraf ve video düzenleme

Galaxy AI, fotoğraf ve video düzenleme işini bir üst seviyeye çıkarıyor. Galaxy AI ile fotoğrafın istediğiniz bir kısmını yapay zeka destekli seçebilecek, nesneleri kaldırabilecek ve kaldırdığınız nesnenin yerini yapay zeka sayesinde doldurabileceksiniz. Video düzenleme kısmında ise slow motion (yavaş çekim) efektlerini artık parmağınızı ekrana basılı tutarak çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Galaxy AI hangi Samsung telefonlara gelecek?

Galaxy AI ilk olarak Galaxy S24, Galaxy S24+ ve Galaxy S24 Ultra modellerine gelecek. Samsung yaptığı açıklamada One UI 6.1 güncellemesini alacak cihazların Galaxy AI güncellemesi alacağını duyurdu. Güncellemeyle Galaxy AI’yi çalıştıracak ilk cihazlar Galaxy S23 serisi, Galaxy S23 FE, Galaxy Z Fold 5, Galaxy Z Flip 5 ve Galaxy Tab S9 olacak. Bununla birlikte One UI 6.1 güncellemesiyle Galaxy AI’ye kavuşacak olan cihazların hangi yapay zeka özelliklerini kullanabileceği ise henüz açıklanmadı.

Galaxy AI hakkında merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık. Siz de Galaxy AI hakkında düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık