FreeDOS Nedir? FreeDOS, 1994 yılında hayata geçirilen GNU (Genel Kamu Lisansı) kapsamında açık kaynaklı geliştirilmiş, DOS tabanlı ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Masaüstü bilgisayar veya Laptop alacak kullanıcılar işletim sistemine fazladan para ödememek için FreeDOS bilgisayarları tercih etmektedir. FreeDOS olarak alacağınız bir PC’de aslında bir işletim sistemi bulunmamaktadır ve bu bilgisayarı kullanabilmek için Windows veya Linux işletim sistemini sizin kurmanız gerekmektedir.

FreeDOS ile Windows Arasındaki Fark

Laptop veya masaüstü bilgisayar alacak olan kişiler, bilgisayar özelliklerini incelediklerinde bazı modellerin FreeDOS işletim sistemine sahip olduğunu görürler. Ve bu FreeDOS işletim sistemine sahip olan modeller, Windows yüklü bilgisayarlara göre 400-500 TL daha ucuzdur. Bunun sebebi Windows’un ücretli olması ve aldığınız bilgisayarla birlikte Windows lisansını da satın almanızdan kaynaklanmaktadır.

Eğer elinizde halihazırda bir Windows lisansı varsa veya satın alacağınız PC’de Linux işletim sistemini kullanacaksanız FreeDOS tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylelikle Windows için ekstra ücret ödemenize gerek kalmayacaktır.

FreeDOS Bilgisayar Aldım Ne Yapmalıyım?

FreeDOS aldığınız bilgisayara bir işletim sistemi kurmazsanız, MS-DOS benzeri bir ekranla karşılaşırsınız ve bilgisayarınızdan tam anlamıyla yararlanamazsınız. FreeDOS bilgisayarı kullanabilmek için bilgisayarınıza Windows veya Linux işletim sistemi kurmanız gerekmektedir.

Elinizde halihazırda bir Windows lisansı varsa veya Linux işletim sistemi bulunuyorsa BIOS ayarlarından işletim sistemi kurulumunu kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Windows veya Linux nasıl kurulur şeklinde Youtube’da arama yaptığınızda karşınıza birçok örnek video çıkacaktır.

Tavsiye etmemekle beraber, bilgisayara format atan yerlerde kırık Windows’ları da bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Ancak Windows 10 işletim sisteminde bir süre sonra Lisans uyarısıyla karşılaşacaksınızdır. Yeni aldığınız bir bilgisayarda bu tür sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız ve Windows işletim sistemi kullanacaksanız, FreeDOS yerine Windows yüklü bir bilgisayar tercih etmeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

Paylaş.

Yorum Yap