Meta, çoğu zaman başka uygulamalarda popüler olan özellikleri kendi bünyesine katmasıyla biliniyor. Bunun son örneği Telegram’dan tanıdığımız Broadcast özelliğinin Facebook ve Messenger’a gelmesi oldu. İlk etapta Facebook’a gelen özellik sayesinde Sayfa sahipleri, takipçileri için Yayın Kanalı açıp iletişim kurabilecekler.

Meta’nın resmi blogundan yapılan duyuruda “Bugün Mark Zuckerberg, yayın kanallarını Facebook ve Messenger’a getirdiğimizi duyurdu. Yayın kanalları, Facebook’taki Sayfalar için herkese açık, bire-çok mesajlaşma aracıdır ve içerik oluşturucular ve tanınmış kişiler gibi Sayfa yöneticilerinin topluluklarına doğrudan ulaşmak ve onlarla daha fazla etkileşim kurmak için kullanabileceği Facebook’un güçlü araçlarına eklenen en son eklentidir. Yayın kanalları aynı zamanda takipçilerin kendilerini daha da bağlı hissetmelerine ve onlar için en önemli konularda daha derinlere inmelerine olanak tanır. Sayfaların yöneticileri, topluluklarından anında geri bildirim almak, kamera arkası fotoğraf veya videolar göndermek ve daha özgün ifadeler için sesli notlar kullanmak için anketler gibi yayın kanalı özelliklerini kullanabilir.” denildi.

Facebook’ta yayın kanalı nasıl açılır?

Facebook yayın kanalı şuan sadece belirli bölgelerde hizmete açıldı. Eğer bu bölgedeyseniz Sayfanızda yer alan Yayın Kanalı (Broadcast) linki ile bir yayın kanalı açabilir veya buradaki bekleme listesine kaydınızı yapabilirsiniz.

facebook Broadcast olusturma

Yayın kanalı oluşturulup ilk mesaj gönderildiğinde, o Sayfanın takipçileri kanala katılmaları için tek seferlik bir bildirim alacaktır. Yalnızca kanalın sahibi mesaj gönderebilir ancak yayın kanalının üyeleri mesajlara tepki verebilir ve anketlerde oy kullanabilir.

Siz bir kanala katıldığınızda içerik yayınlandığında bildirim almaya başlayacaksınız. Kanal başlığının sağ üst köşesindeki “sessiz” simgesine dokunarak bildirimleri sessize alabilirsiniz.

Kaynak: https://about.fb.com/news/2023/10/broadcast-channels-on-facebook-and-messenger/

Paylaş

Yorumdan çık