Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Facebook Messenger‘ı ayrıntıları ile ele alıyoruz.

Messenger’a gelen yeni güncelleme ile kayıt olmak için Facebook hesabına sahip olma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Artık sadece telefon numaranızı girerek Messenger’a kayıt olabilirsiniz. Şimdi kurulumdan başlayarak Messenger hakkında bilmeniz gereken tüm özellikleri anlatacağız.

Facebook Messenger’a Nasıl Kayıt Olunur ?

 • Buraya tıklayarak Messenger uygulamasını telefonunuza indirin.
 • Uygulamayı çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Messenger’a Facebook hesabınızla veya Telefon numaranız ile kayıt olabilirsiniz.
 • Facebook hesabınız ile Messenger’a kayıt olmak için Facebook hesabınızda kullandığınız eposta adresi veya telefon numarasını ve şifrenizi giriniz.

messenger-kayit

 • Messenger’a kayıt yaptıktan sonra Kişilerinizi Senkronize edebilir veya bu işlemi atlayabilirsiniz. Kişileri Senkronize ederek Facebook listenizdeki arkadaşlarınızla ve telefonunuzda kayıtlı olan kişilerle mesajlaşabilir iletişim kurabilirsiniz.

facebook_messenger_senkronize-et

Messenger’da Mesaj Nasıl Gönderilir ?

Messenger ile arkadaşlarınıza gelişmiş mesajlar gönderebilirsiniz. Gelişmiş mesaj yani yazı, ses, fotoğraf, video, emoji gönderebilirsiniz.

Messenger uygulamasının ana ekranında iken messenger-mesaj simgesine tıkladıktan sonra mesaj göndermek istediğiniz kişiyi seçerek mesaj gönderebilirsiniz. Veya arkadaş listenizde bulunan bir kişiyi seçtikten sonra messenger-mesaj simgesine tıklayarak mesaj gönderebilirsiniz.

Messenger’da arkadaşınıza emoji (küçük resim) göndermek için messenger-emoji simgesini kullanın.

Messenger’da arkadaşınıza fotoğraf çekip göndermek için messenger-fotograf-gonder simgesini kullanın.

Messenger’da arkadaşınıza video çekip göndermek için messenger-fotograf-gonder simgesini kullanın ve fotoğraf çekme tuşuna uzun basın.

Messenger’da arkadaşınıza telefonunuzdaki bir fotoğrafı göndermek için messenger-resim-gonder simgesini kullanın.

Messenger’da arkadaşınıza ses göndermek için messenger-ses-gonder simgesini kullanın.

 

Messenger’da Sesli Arama Nasıl Yapılır ?

Messenger‘da sesli arama yapmak için kişi listenizden arkadaşınızı seçerek veya Messenger ana ekranında bulunan messenger-arama sesli arama simgesine dokunarak sesli arama yapabilirsiniz. Messenger HD kalitesinde sesli arama yapma imkanı sunmaktadır. Messenger ile sesli arama yapmak ücretsizdir.

 

Messenger’da Görüntülü Görüşme Nasıl Yapılır ?

Messenger’da görüntülü görüşme yapmak için uygulama ana ekranında bulunan messenger-arama sesli arama simgesine dokunun. Karşınıza arkadaş listeniz çıkacaktır, görüntülü arama yapmak istediğiniz kişinin yanında bulunan messenger-goruntulu-arama görüntülü arama simgesine dokunarak görüntülü aramayı başlayabilirsiniz.

 

Messenger  Ayarları

 • Messenger Bildirim Sesleri Ayarları

Messenger’da Bildirim ve Sesleri ayarlamak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan dişli çarka dokunarak Ayarlar menüsüne gelin.

Bildirim ve Sesler sekmesine dokun. Burada bulunan Bildirim ve Sesler seçeneğinin yanında bulunan kutucuğu Kapalı konuma getirerek Messenger Bildirimlerini 24 saate kadar kapatabilirsiniz.

Bildirim ve Sesler menüsünde bulunan seçenekleri kullanarak; Bildirim Sesi, Arama Sesi, Titreşim, Işık, Bildirim Önizlemeleri gibi ayarları dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.

messenger-bildirim-ayarlari

 

 • Messenger Sohbet Balonları

Ayarlar menüsünde bulunan Sohbet Balonları seçeneğini aktif  ederek, arkadaşlarınızla mesajlaştığınız zaman telefon ekranında baloncuk şeklinde sohbet ekranını görüntüleyebilirsiniz.

 • Messenger’da Fotoğrafları Kaydetme

Ayarlar sekmesinde yer alan Fotoğraflar menüsüne tıklayın. Açılan ekranda Fotoğraflar sekmesini tıklarsanız, Messenger üzerinden size gönderilen fotoğraflar telefonun Galerisine kaydedilir.

facebook_messenger-fotograf-kaydetme

 • Messenger’da Konum Bilgisi Gizleme/Gösterme

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Messenger’da mesaj yazarken Konum simgesine dokunup mavi renge getirdiğiniz zaman Konum bilginiz gösterilir. Tekrar dokunursanız konum bilginiz gizlenir ve mesajlarınızda gösterilmez.

messenger-konum

 

Messenger hakkında başka sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş.

112 yorum

 1. Merhaba messengerde tüm kişiler bölümüne girdiğimizde bazı kişilerin yannda bir dikdörtgen yanında rehber tarzı bi simge var. Dikdörtgen içinde bir insan silüeti ve yanında # bu işaretle beraber. Anlamı nedir acaba ?

 2. 1_mesenger de kamera üstundeki yeşil nokta ne anlama.geliyor..kişilerin üstündeki yarım.yeşil noktanin anlamı nedir..(kişi 10 dk önce aktif ti)

  2 _ mesenger kapalı olduğunu iddia iarkadaşım iki dakikada bir aktik görünüyor uzun bir süre daha sonra normale.dönüyor…Kafamı karıştıran periyodik bir şekilde iki dk önce aktif yazısından sonra tekrar suan aktif yazısı geliyor , neden olabilir?

 3. Messenger arkadaşlık isteği değilde mesajlaşma kısmında önerilenler var altta neye göre öneri geliyor acaba??

 4. merhaba, tek sorum olacak benim:
  telefonumda web üzerinden Facebook a girdiğimde , şayet messenger da kurulu ise otomatik olarak aktif görünür mü…

 5. Mesela mesenngerde geveze bi gruba katıldım sohbet ettikten sonra çıktım tekrar girdiğimde en son okuduğum yerden başlamanın bir ayarı var mı her seferinde son yeri aramak zorunda kalıyorum

 6. Messanger da mesajın gönderilip gönderilmediğini ya da görülüp görülmediğini mesajın üstüne tıkladığımda göremiyorum. Diğer kişilerde en son aktif olunan saat görülürken konuştuğum kişinin en son aktif olduğu saati göremiyorum. Bunların sebebi ne olabilir? Lütfen yardım edin

 7. MESSENGER DA ARAMA YAPARKEN SES KAYIT İŞLEMİNE İZİN VER DİYOR KAYIT ETTİĞİ SESLERİ HANGİ DOSYAYA ATIYOR ACABA
  BULAMIYORUM

Yorum Yap