Dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olan Facebook (ilk sırada google vardır) milyarlarca üyeye sahiptir. Facebook kullanıcılarının bazıları farklı sebeplerden dolayı facebook hesabını silmek isteyebilir. Bizde bu yazılımızda Facebook Hesap Silme işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Facebook Hesap Silme yazımız güncellendi.

Facebook hesabını kalıcı olarak silerseniz facebookta paylaştığınız tüm paylaşımlar, fotoğraflar, yorumlar vb. kalıcı olarak silinmektedir. Ancak kişilere göndermiş olduğunuz mesajlar silinmez. Facebook hesabını sildikten sonra 90 gün boyunca bunlar facebook veri tabanında saklanır ve 90 günün sonunda silinir. Ancak siz facebook hesabını sildikten sonra sizin paylaşımlarınız silinir ve artık hesabınız facebook’ta gözükmez.

Facebook hesabını silmek için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.facebook.com/help/delete_account

Yukarıdaki Facebook Hesap Silme linkine tıkladığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı penceresi çıkacaktır.

facebook-hesabimi-sil

Hesabımı Sil” butonuna tıklarsanız karşınıza güvenlik gereğince tekrar şifrenizi soran ve istenilen şekli seçmenizi isteyen bir pencere çıkacaktır. Buradaki örnekte resimdeki kedilerin seçilmesi istenmiştir.

facebook-hesap-silme-resim

Sizde tüm kedileri seçip şifrenizi girerek “Tamam” butonuna tıklarsanız facebook hesabınız kalıcı olarak silinir. Sizin karşınıza da aynı pencere çıkacaktır fakat farklı bir nesnenin seçilmesi istenilebilir.

Facebook hesabınızı android, ios, windows phone cihazlarınızdan da silebilirsiniz. Facebook hesabını akıllı telefonunuz ile silmek için akıllı telefonunuzda bulunan Chrome veya farklı bir tarayıcıyı açın ve www.facebook.com adresine giriş yapın. Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek oturum açın. Sonra tekrar yukarıda paylaştığımız linke tıklayın ve yukarıdaki adımların aynısını uygulayın.

Facebook Hesabını Kalıcı olarak silme işlemini yaptığınız zaman tüm verileriniz silinecektir. Eğer isterseniz hesabınızı silmeden önce facebook’ta bulunan tüm verilerinizin bir yedeğini  bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Facebook verilerinin bir kopyasını almak için aşağıdaki linkte tıklayın.

https://www.facebook.com/settings

facebook-verilerinin-kopyasini_indir

 

Facebook verilerinin kopyasını indirdiğiniz zaman aşağıdaki bilgilerinizi indirmiş olacaksınız. Ayını zamanda facebook hesabını silme işlemi sonrasında da aşağıdaki verileriniz tümü facebooktan silinecektir.

Hakkında, Hesap Durumu Geçmişi, Aktif Oturumlar, Tıklanan Reklamlar, Adres, Reklam Konuları, Diğer Ad, Uygulamalar, Doğum Tarihi Görünürlüğü, Sohbet, Yer Bildirimleri, Para Birimi, Yaşadığı Şehir, Doğum Tarihi, Silinen Arkadaşlar, Eğitim, E-postalar, Etkinlikler, Yüz Tanıma Verileri, Aile, Sevdiği Sözler, Arkadaşlık İstekleri, Arkadaşlar, Cinsiyet, Gruplar, Haber Kaynağı’nda Gizlenenler, Memleket, IP Adresleri, Dil, Girişler, Çıkışlar, Mesajlar, Ad Değişiklikleri, Adınız, Bildirim Ayarları, Yönettiğiniz Sayfalar, Bekleyen Arkadaşlık İstekleri, Telefon Numaraları, Fotoğraflar, Fotoğrafların Meta Verileri, Fiziksel Jetonlar, Dürtmeler, Siyasi Görüş, Başkalarının Gönderileri, Gizlilik Ayarları, Yakınlardaki Hareketler, Kayıt Tarihi, Dini İnanç, Arkadaşlıktan Çıkarılanlar, Rumuzlar, Konuştuğu Diller, Durum Güncellemeleri, İş ve Videolar.

Gördüğünüz gibi facebook eğlenceli bir platform olsa da bizim hakkımızda birçok bilgiye sahiptir ve bu veriler veritabanında tutulmaktadır. Facebook hesabınızı sildikten sonra bunlar kalıcı olarak silinir. Ancak veri tabanından tamamen silinmesi 90 gün sürmektedir.

Paylaş

1 Yorum

  1. Facebook hesabı kalıcı olarak sildiniz zaman ip bılgıleriniz ve giriş çıkış gunlugunu kayıtlarını veri tabanında tutmaya devam ediyormu yoksa 90 gunun sonunda komple nevar yoksa siliyor mu

Yorumdan çık