Ana sayfa BLOG @ Et İşareti Nasıl Yapılır

@ Et İşareti Nasıl Yapılır [Et İşareti Çıkmıyor Çözümü]

22

@ (et işareti) özellikle internette sıkça kullandığımız bir işarettir. Email adreslerinde kesinlikle et işareti kullanılır. Bu yazımızda et işareti nasıl yapılır farklı yöntemleri ile anlatacağız. Ayrıca bazen istemsiz olarak bilgisayarımızda olan değişikliklerden dolayı klavye ayarları değişiyor ve et işareti çıkmıyor. Et işaretinin çıkmama nedenlerini ve çözümlerini yazımızda anlatacağız.

@ Et İşareti Nasıl Yapılır

Türkçe Q Klavye’de @ Et İşareti Yapmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz :

 • Alt Gr + Q (Alt Gr tuşuna basılı tutup q harfine basın)
 • Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutup 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın ve elinizi Alt tuşundan çekin)
 • Ctrl + Alt + Q (Ctrl ve Alt tuşlarını basılı tutup Q harfine basın.)

Türkçe F Klavye’de @ Et İşareti Yapmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz :

 • Alt Gr + F (Alt Gr tuşuna basılı tutup f harfine basın)
 • Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutup 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın ve elinizi Alt tuşundan çekin)
 • Ctrl + Alt + F (Ctrl ve Alt tuşlarını basılı tutup f harfine basın.)

İngilize Klavye’de @ Et İşareti Yapmak :

 • Shift + 2 (Shift tuşunu basılı tutup 2 tuşuna basın.)

@ Et İşareti Çıkmıyor

Klavye’de @ Et işareti çıkmıyorsa ve klavyeniz bozulmamış ise bunun iki farklı nedeni olabilir. Birinci neden klavyenizin ayarlarının değişmiş olmasıdır. Bilgisayarın sağ alt köşesinde saatin yanında bilgisayar dil seçeneği bulunmaktadır. Eğer türkçe klavye seçeneği kullanılıyorsa AltGr+Q tuşları ile @ et işareti yapılır. Eğer olmuyorsa aşağıdaki resimde gösterildiği gibi klavye seçeneğini türkçe olarak değiştirin.

turkce-dil-secenegi

Eğer Saatin yayında dil seçeneği gözükmüyorsa, Denetim Masasında bulunan “Dil” bölümünden Türkçe dil seçeneğini ekleyebilirsiniz.

Et işaretinin çıkmamasının bir diğer nedeni ise Alt Gr+Q kombinasyonunu bir kısayola atamış olmanızdır. Normalde kısayollar Alt Gr ve bir karakter veya Alt + Ctrl + bir karakter ile açılır. Alt Gr ve Q harfine bastığınız zaman et işareti yerine bir pencere açılıyorsa o pencerenin kısayolu olmuş demektir. Açılan pencereyi Chrome varsayarsak Chrome kısayoluna sağ tıklayıp Özellikler diyin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Kısayol sekmesini silin.

kisayol-tusu

Anlattığımız tüm yöntemleri denediğiniz halde et işareti halen çıkmıyorsa bize yorum kısmından yazabilirsiniz.


22 YORUMLAR

 1. Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Ben su an windiws XP model bir laptop ile yaziyorum. Orijinali English klavye idi, ayarlardan Turkce klavyeye degistirdim. Butun Turkce harfler cikiyor. Fakat @ isaretini yazamiyorum. Bu bilgisayarda “Alt Gr” tusu yok.

 2. Eğer bir uygulamada et işaretini yazmaya çalışıyorsanız ve olmuyorsa kopyalayıp Ctrl+C yapıştırın Ctrl+V yada P ydi. Ben denedim oldu, umarı

 3. mac bilgisayarımızı sierraya yükselttiğimizden beri at işareti çıkmıyor. her öneriyi denedim neden olabilir?

 4. aynen bu sorun bendede oldu windows 8 64 bit et işareti çıkmıyor sistem kurunca düzeliyor bir süre sonra tekrarlıyor altgr 6+4 tuşları ile et işareti çıkıyor tuşlar sağlam başka kombineleri çalışıyor ama et işaretini çıkarmıyor sadece

 5. et işareti çıkmıyor, alt gr 64 ile sorun yok, windowsa login olmadan önce şifre ekranında alt gr+Q da sorun yok ama windowsa login olur olmaz alt gr Q çalışmıyor. bir ay kadar önce de çalışmıyordu sistem tekrar başka bir sebepten kuruldu. 1 ay çalıştı bir dil seçeneği vs değişmemesine rağmen et çalışmamaya başladı. ne olabilir? muratozbalci@artikel.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here