Telefon ve internette en sık kullanılan işaretlerden biri olan et işareti/at işareti (@), e-mail adresi yazarken, Instagram, Facebook, X gibi sosyal medya platformlarında, whatsapp ve telegram gibi mesajlaşma uygulamalarında kişileri etiketlemek için kullanılır. Bu yazımızda et işareti nasıl yapılır farklı yöntemler ile anlatacağız. Ayrıca bazen bilgisayarımızda klavye ayarları değişiyor ve et işareti çıkmıyor. Et işaretinin çıkmama nedenlerini ve çözümlerini de anlatacağız.

Et işareti nasıl yapılır? (@)

et işareti nasıl yapılır

 • Windowds Q Klavye‘de et işareti (@) yapmak için Alt Gr + Q tuşlarına aynı anda basın.(Alt Gr tuşuna basılı tutup q harfine basın.)
 • Alt Gr tuşunuz bozuksa Ctrl + Alt + Q tuşlarına basarak da @ et işaretini yapabilirsiniz. (Ctrl ve Alt tuşlarını basılı tutup Q harfine basın.)
 • Alternatif olarak Alt + 64 kombinasyonunu kullanarak @ et işareti yapabilirsiniz. (Alt tuşuna basılı tutup 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın ve elinizi Alt tuşundan çekin.)

F klavye’de @ et işareti nasıl yapılır?

et işareti f klavye

 • F Klavye‘de @ et işareti yazmak için  Alt Gr + F tuşlarına basın. (Alt Gr tuşuna basılı tutup f harfine basın)
 • Alt + 64 ile et @ işaretini yazabilirsiniz. (Alt tuşuna basılı tutup 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın ve elinizi Alt tuşundan çekin)
 • Ctrl + Alt + F tuşlarına basarak @ et işaretini yazabilirsiniz.(Ctrl ve Alt tuşlarını basılı tutup f harfine basın.)

Mac’de et işareti nasıl yapılır?

et işareti Mac

 • Option + Q tuşlarına aynı anda basarak MAC’de @ et işaretini yazabilirsiniz.(Option tuşuna basılı tutup Q harfine basın.)

İngilizce klavyede et işareti nasıl yapılır?

İngilizce klavyede Shift + 2 tuşlarına basarak @ et işareti yapılır.

@ Et işareti kopyala yapıştır

@ et işaretini kopyala yapıştır yaparak da kullanabilirsiniz. Aşağıda kolay kopyalamanız için büyük bir et işareti yer almaktadır.

@

@ Et işareti çıkmıyor sorunu ve çözümü

Klavye’de @ Et işareti çıkmıyorsa ve klavyeniz bozulmamış ise bunun iki farklı nedeni olabilir. Birinci neden klavyenizin ayarlarının değişmiş olmasıdır. Bilgisayarın sağ alt köşesinde saatin yanında bilgisayar dil seçeneği bulunmaktadır. Eğer türkçe klavye seçeneği kullanılıyorsa AltGr+Q tuşları ile @ et işareti yapılır. Eğer olmuyorsa aşağıdaki resimde gösterildiği gibi klavye seçeneğini Türkçe olarak değiştirin.

turkce-dil-secenegi

Eğer Saatin yayında dil seçeneği gözükmüyorsa, Denetim Masasında bulunan “Dil” bölümünden Türkçe dil seçeneğini ekleyebilirsiniz.

Et işaretinin çıkmamasının bir diğer nedeni ise Alt Gr+Q kombinasyonunu bir kısayola atamış olmanızdır. Normalde kısayollar Alt Gr ve bir karakter veya Alt + Ctrl + bir karakter ile açılır. Alt Gr ve Q harfine bastığınız zaman et işareti yerine bir pencere açılıyorsa o pencerenin kısayolu olmuş demektir. Açılan pencereyi Chrome varsayarsak Chrome kısayoluna sağ tıklayıp Özellikler diyin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Kısayol sekmesini silin.

et işareti çıkmıyor

Anlattığımız tüm yöntemleri denediğiniz halde et işareti halen çıkmıyorsa bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Paylaş

32 yorum

 1. Eğer bir uygulamada et işaretini yazmaya çalışıyorsanız ve olmuyorsa kopyalayıp Ctrl+C yapıştırın Ctrl+V yada P ydi. Ben denedim oldu, umarı

 2. Azimet Gurhan Arda on

  Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Ben su an windiws XP model bir laptop ile yaziyorum. Orijinali English klavye idi, ayarlardan Turkce klavyeye degistirdim. Butun Turkce harfler cikiyor. Fakat @ isaretini yazamiyorum. Bu bilgisayarda “Alt Gr” tusu yok.

 3. Barbaros meriç on

  merhaba pc de altgr+q yaptığımda (c@) et işareti böyle çıkıyor önünde c harfi var yani bunu nasıl düzeltebilirim internette hiçbir kaynak yok bunun ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Merhaba,
  Ben alt gr q yaptığımda arama çubuğu çıkıyor yani kısayol olarak atamış. Fakat özelliklerine girip değiştiremiyorum. Ne yapmam yazım?

     • Bende de arama penceresi çıkıyor, tek satırlık sinir bozucu, hiçbir işe yaramayan lanet bir özellik. Benden başka kimsenin de kullanmadığı bilgisayarda nasıl oluyor da böyle bir kısayol oluşuyor anlamış değilim. Her et işaretine ihtiyaç duyduğumda sinir krizleri geçiriyorum, oradan buradan kopyalamak zorunda kalıyorum. Allah aşkına birisi şuna net bir çözüm önersin. Teşekkürler.

  • merhaba aynı sorunu yaşıyordum bu sanırım huawei ile ilgili bir sorunmus. çözümü şu şekilde

   Huawei PC Manager’ı açın ve sol üstteki dört noktaya tıklayıp Ayarlar’a girin.
   Şimdi soldan Bağlantılar kısmına gelin.
   Burada yer alan AI Search ayarını kapatın. (benimki kapalı görünüyordu açıp geri kapattım)
   Artık klavyeden rahatlıkla @ işareti yapabilirsiniz.

Yorumdan çık