Bu yazımızda Android ve iOS için Google Fotoğraflar alternatifi en iyi 6 siteyi sizlere tanıtacağız. Google Fotoğraflar, telefonunuzda yer alan fotoğraf ve videolar için ücretsiz yedekleme imkanı sunmaktaydı. Ancak yapılan son değişiklikle Google, Haziran 2021 itibariyle ücretsiz ve sınırsız depolama hizmetini askıya alacağını duyurdu. Gelin şimdi ücretsiz ve ücretli sınırsız fotoğraf ve video yedekleyebileceğiniz en iyi Google Fotoğraflar alternatifleri hangileriymiş bakalım.

1.Amazon Photos

Amazon Prime‘a aboneyseniz, Google Fotoğraflar alternatifi olarak kullanabileceğiniz ilk seçenek Amazon Fotoğraflar’dur. Prime üyeleri için Amazon, sınırsız tam çözünürlüklü fotoğraf depolama ve 5 GB video depolama alanı sunar. Esasen Google Fotoğraflar’ın “Orijinal Kalite” planını ekstra ücret ödemek zorunda kalmadan sahip oluyorsunuz.

Google Fotoğraflar’daki azaltılmış çözünürlüğün aksine, tüm resimleriniz Amazon Fotoğraflar’a tam çözünürlükte yüklenecektir. Bunun dışında sınırsız fotoğraf depolama alanınızı en fazla 5 aile üyesiyle de paylaşabilirsiniz.

Ailenizde Amazon Prime aboneliği olan biri varsa, ücretsiz yedekleme hizmetini kolayca kullanabilirsiniz. Amazon Fotoğraflar sınırınızı tüketmeniz durumunda, 100 GB depolama için ayda 1,99$‘dan başlayan ücretli planı seçebilirsiniz. Prime aboneliği olmayan kullanıcılara gelince, fotoğraflar ve videolar için ücretsiz 5 GB bulut depolama alanını kullanabilirsiniz.

Amazon Photos: Android / iOS

2. Flickr

Flickr genellikle profesyoneller için bir resim barındırma hizmeti olarak bilinir, ancak tıpkı Google Fotoğraflar’da olduğu gibi harika bulut depolama seçenekleri sunmaktadır. Ücretsiz kullanıcılar için 1000 fotoğraf ve videonun yedeği sunar.

Ücretli plan alırsanız ve saklayacak çok sayıda görseliniz varsa, Google Fotoğraflar’dan çok daha iyi bir seçenektir. Ücretli plan ayda 7,99 dolardan başlar ve size tam çözünürlükte sınırsız fotoğraf ve video yedeklemesi sunar. Google Fotoğraflar’daki sınırlı 100 GB ücretli planın aksine burada sınırsız depolama alanı elde ettiğinizi unutmayın. Özetlemek gerekirse, ücretli bir hizmet için ödeme yapmaya hazırsanız ve sınırsız bir depolama seçeneğine ihtiyacınız varsa, Flickr Google Fotoğraflar’a kıyasla daha doğru bir seçimdir.

Flickr: Android / iOS

3.Apple iCloud

Bir Apple kullanıcısıysanız, fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklemek için kullanabileceğiniz ilk hizmet iColud olacaktır. Ücretsiz 5GB depolama alanı yeterli değil ama burada ücretli bir plan için ödeme yapmak isteyen kullanıcılardan bahsediyorum. Ancak hangi hizmet daha iyi: iCloud mu yoksa Google Fotoğraflar? iCloud, Google Fotoğraflar’ın 100 GB için 1,99 ABD doları planına uygun olarak ayda 0,99 ABD doları karşılığında 50 GB depolama alanı sunar.

Eğer diğer aile üyelerinizde iPhone kullanıyorsa, Aile paketi alarak ödeyeceğiniz tutarı düşürebilirsiniz.

iCloud, iOS’a önyüklü olarak gelir. Android de ise desteği yoktur.

4.Microsoft OneDrive

OneDrive daha çok bir Google Drive alternatifidir. Ancak son zamanlarda Microsoft, OneDrive’ı Google Fotoğraflar’a daha iyi bir alternatif haline getirmek için uygulamasında birkaç değişiklik yaptı. Artık Ayarlar sayfasından otomatik senkronizasyonu ayarlayabilir ve arka planda yedeklenecek klasörleri yapılandırabilirsiniz. Depolama tekliflerine gelince, OneDrive ücretsiz kullanıcılara 5 GB bulut depolama alanı sunar ve ücretli plan 100 GB alan için aylık 1,99 ABD dolarından başlar.

Temelde bakıldığında fiyatlandırma açısından hem Google Fotoğraflar hem de OneDrive aynıdır. Ancak bir Windows kullanıcısıysanız, birçok Microsoft hizmetiyle derin entegrasyon göz önüne alındığında OneDrive iyi bir alternatiftir. Eğer bir de Microsoft 365 aboneliğiniz varsa, ayrı olarak bir OneDrive aboneliği satın almanız gerekmez. Microsoft 365 abonelik planıyla zaten 1 TB OneDrive depolama alanı elde edersiniz.

OneDrive: Android / iOS

5.Dropbox

Dropbox, resimlerinizi ve videolarınızı barındırmak için ücretli ve güvenli bir platform arıyorsanız düşünebileceğiniz başka bir Google Fotoğraflar alternatifidir. Ücretsiz 2 GB depolama alanı sunan Dropbox, 11.99$ karşılığında ise 2 TB bulut depolama alanı sunmaktadır.

Dropbox, Google Fotoğraflar’dan çok daha pahalıdır. Ancak size büyük bir bulut depolama havuzu sağlar. Bunun dışında Dropbox, hem masaüstünde hem de akıllı telefonunuzda sorunsuz senkronizasyon sunmaktadır.

Dropbox: Android / iOS

6. Photobucket

Masaüstünde fotoğraf ve video yedekliyorsanız, Google Fotoğraflar’a alternatif olarak önereceğimiz site Phonebucket’tir. Aylık 6$ karşılığında 25GB, 8$ karşılığında 250GB ve 13$ karşılığında sınızsız depolama alanına sahip olursunuz.

Photobucket’in web sitesi, android ve ios uygulaması bulunmaktadır.

Paylaş

Yorumdan çık