Neredeyse tüm önemli bilgilerimizin akıllı telefonlarımızda olduğunu düşünürsek telefonumuzun bir yedeğini tutmanın ne kadar gerekli olduğunu anlayabiliriz. Telefonumuzun başına ne zaman ne geleceğini bilemeyiz ve bu yüzden telefonumuzu yedeklemek doğru bir karar olacaktır.

Neyse ki dosyalarımızı, uygulamalarımızı ve rehberimizi yedeklemek için Android tarafında birçok farklı alternatif bulunuyor. Bu yazımızda Android cihazlarda kullanabileceğiniz en iyi yedekleme uygulamalarını sizlere tanıtacağız. Genel olarak baktığımız zaman eğer cihazınız rootlu değilse en iyi seçenek bulut uygulamalar ve Google’ın kendi servisleridir. Ancak yedekleme için geliştirilen en iyi uygulamaları da sizlerle paylaşacağız.

Artık birçok akıllı telefon üreticisinin (Samsung, HTC, Huawei vb.) kendi cloud hizmetleri bulunmaktadır. Bu cloud hesaplar sayesinde cihazınızın yedeğini otomatik olarak alabilir ve felaket durumlarında cihazınızı yedeğinden geri yükleyebilirsiniz. Örneğin Samsung Cloud, telefon, saat, ana ekran, uygulamalar, ayarlar, mesajlar, müzik, ses kaydedici, belgeler gibi cihazınızdaki verilerini yedekleyebilmektedir. Otomatik yedekleme seçeneğini seçerseniz cihazınız 1 saatir aynı wifi ağına bağlıyken ve ekran kapalı şekilde şarj olurken yedekleme işlemi başlar ve 24 saatte bir yedekleme işlemi yapılır.

Samsung Cloud’u kullanmak için: Ayarlar > Cloud ve hesaplar > Samsung Cloud yolunu izleyebilirsiniz.

samsung telefon yedekleme

Yukarıda belirttiğimiz gibi akıllı telefonunuzun sunduğu cloud servisini kullanabilir veya aşağıdaki alternatifleri deneyebilirsiniz.

App Backup Restore Transfer

app backup

App Backup Restore Transfer, Android cihazlarda uygulama yedekleme ve geri yükleme için kullanılır. Sizin için önemli uygulamalar veya oyunlar varsa bunları App Backup Restore Transfer ile yedekleyebilirsiniz. Eğer cihazınız SD kart desteği sunuyorsa yedeklerinizi SD karta yükleyebilir ve istediğiniz zaman tek tık ile uygulamalarınızı geri yükleyebilirsiniz. Uygulama ile yedeğinizi aldıktan sonra bu yedeklerinizi dilerseniz Dropbox gibi bulut depolama alanlarına kaydedebilirsiniz.

BackUp Your Mobile

backup your mobile

BackUp your mobile, en iyi telefon yedekleme programlarından biridir. BackUp Your Mobile uygulaması, Rehberin, Mesajların, Çağrı listesinin, Sistem ayarlarının, Güvenlik ayarlarının, Wifi şifrelerinin, Kullanıcı sözlüğünün, Erişim noktalarının, Ajanda kayıtlarının, Kullanıcı uygulamalarının, Yer imlerinin ve Tarayıcı geçmişinin yedeklenmesini sağlar. Çok geniş bir yedekleme sağlayan bu uygulama için maalesef ki cihazınızın rootlu olması gerekmektedir.

Google Fotoğraflar

google fotograflar

Akıllı telefonlarımızda bulunan en önemli veriler kuşkusuz çektiğimiz fotoğraflardır. Ve bu fotoğrafları asla kaybetmek istemeyiz. Bu konuda Google’ın sunduğu en güzel hizmetlerden biri Google Fotoğraflar uygulamasıdır. Otomatik senkronizasyon özelliği sayesinde çektiğiniz fotoğraflar wifi ağına bağlandığınızda otomatik olarak yedeklenir. Google hesabınızla giriş yaptığınız tüm cihazlardan fotoğraflarınıza erişebilirsiniz.

My BackUp

my backup

Telefon yedeği almak için kullanabileceğiniz bir diğer geniş kapsamlı uygulama My BackUp uygulamasıdır. My BackUp, Uygulamalar, Fotoğraflar, Müzik, Videolar, Kişiler, arama logları, Tarayıcı imleri, SMS, MMS, Takvim, Sistem Ayarları, sözlük, Müzik Çalma listeleri, APN, telefon ana ekranı ve alarm gibi tüm yedeklerinizi almanızı sağlamaktadır. Uygulamanın hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Uygulamayı rootlu ve rootsuz cihazlarda kullanabilirsiniz ancak tüm özellikler için cihazınızın rootlu olması gerekmektedir.

Simpler Kişiler Yedekleme

simpler

Simpler uygulaması sadece telefon rehberi yedekleme için geliştirilmiştir. Eğer telefonunuzda bulunan kişilerin yani rehberinizin bir yedeğini oluşturmak istiyorsanız Simper uygulaması işinizi görecektir. Uygulama tek dokunuşla rehberinizi yedekler ve .vcf dosyası olarak e-posta göndermenizi sağlar. E-postanızdaki vcard dosyasını, ihtiyaç duyduğunuzda indirip tek dokunuşla rehberinize kişileri ekleyebilirsiniz.

Super Backup Pro

super backup pro

Super Backup Pro uygulaması da en iyi telefon yedekleme programlarından biridir. Süper Yedekleme adıyla Google Play’de yer alan uygulamayı kullanmak için cihazınızın rootlu olması gerekmektedir. Uygulamanın hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyon reklam içermektedir.

Google Drive

google drive

Google Drive, Google tarafından sunulan ücretsiz bir bulut depolama hizmetidir. Google Drive’a fotoğraflarınızı, videolarınızı, dosyalarınızı ve aklınıza gelebilecek tüm içeriklerinizi yedekleyebilir ve istediğiniz her hangi bir cihazdan erişim sağlayabilirsiniz. Eğer amacınız doküman, video, müzik, fotoğraf gibi dosyaları yedeklemekse Google Drive işinizi görecektir. Ayrıca Google Drive’a yedeklediğiniz dosyaları dilerseniz paylaşıma da açabilirsiniz.

Eğer amacınız sadece rehberinizin bir yedeğini almaksa ve uygulama kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın ve oluşturduğunuz vCard dosyasını kendinize e-posta olarak gönderin. Böylece rehberinize ihtiyaç duyduğunuzda e-postanızdan indirebilir ve rehberi telefonunuza aktarabilirsiniz.

  • Kişiler/Rehber uygulamasını açın ve sağ köşede yer alan üç noktaya dokunun.
  • Açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Kişileri İçe Aktar/Dışa aktar seçeneğini seçin.
  • İÇERİ AKTAR seçeneğini seçerek vCard dosyasını (.VCF) cihazınıza kaydedin.
  • Kaydettiğiniz vCard dosyasını kendinize eposta olarak gönderin.

android rehberi kaydetme

Paylaş.

Yorum Yap