Akıllı telefonların batarya kapasitesi her geçen gün artıyor. Batarya kapasitesi kadar önemli olan bir diğer husus ise bataryanın hızlı bir şekilde şarj edilmesidir. Bu yazımızda Samsung, Apple, Huawei, LG, HTC, OnePlus, Xiaomi, Motorola, OPPO gibi tüm akıllı telefon üreticilerinin en hızlı şarj olan telefonlarını ve şarj teknolojilerini sıralayacağız.

Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte hızlı şarj teknolojileri de gelişiyor. Birçok markanın kendi hızlı şarj teknolojisi bulunuyor. Peki “hızlı şarj” olarak sunulan bu teknolojilerden en hızlısı hangisi? Samsung’un Adaptive Fast Charge, Apple’ın Fast Charge, OnePlus’ın DashCharge, Huawei’nin SuperCharge, Qualcomm’un Quick Charge, Motorola’nın Turbo Charge, Oppo’nun VOOC teknolojilerini karşılaştıracağız.

PhoneArena’ın gerçekleştirdiği testte, akıllı telefonların batarya kapasitesi, tam şarj olma süreleri ve şarj hızı (mAh/dakika) tablo olarak gösteriliyor. Aşağıdaki tablodan en hızlı şarj olan akıllı telefonları ve dolayısıyla en hızlı hızlı şarj teknolojisini görebilirsiniz.

en hizli sarj olan telefonlar

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi en hızlı şarj olan akıllı telefon Huawei P20 Pro ve dolayısıyla en hızlı şarj teknolojisi de Huawei’nin SuperCharge teknolojisi. Listenin 2. sırasında yer alan telefon ise OnePlus 6. Dolayısıyla en hızlı 2. şarj teknolojide OnePlus’ın DashCharge teknolojisi oluyor. Onları sırasıyla Huawei Mate 10 Pro, Honor 8 Pro ve Samsung Galaxy Note 9 takip ediyor.

Tablonun en dikkat çeken kısmıysa Apple’ın amiral gemileri iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin tablonun en altında yer alması. Ayrıca Apple’ın bu modellerle birlikte hızlı şarj adaptörü göndermediğini, en yavaş hızlı şarj teknolojisi için ekstra para ödemeniz gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.

 

Paylaş

Yorumdan çık