Eduroam, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve üniversite personellerinin tüm dünyada Eduroam altyapısına sahip üniversitelerde kablosuz olarak internete bağlanmalarını sağlayan bir internet paylaşım altyapısıdır. Bu yazımızda Android ve iPhone kullanıcıları için eduroam bağlantı ayarlarını resimli olarak anlatacağız.

Üniversite öğrencileri, akademisyenler ve üniversite personelleri sahip oldukları kullanıcı adı ve şifreleriyle kendi üniversitelerinin Wi-Fi ağına bağlanabilmektedir. Eduroam ise bu kişilerin kendi üniversitelerinde sahip oldukları kullanıcı adı ve şifreleriyle eduroam altyapısına sahip dünyadaki tüm üniversitelerde internete bağlanabilmelerini sağlamaktadır.

Eduroam alt yapısına sahip bir üniversitede Wi-Fi bağlantısını açtığınız zaman “eduroam” wifi ağını görebilirsiniz. Normal wifi ağına bağlanır gibi eduroam ağına bağlanabilirsiniz ancak Android ve iOS’da bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Şimdi sırasıyla Android ve iOS için eduroam ayarlarını resimli olarak anlatalım.

İçindekiler

Android ile Eduroam’a Bağlanma

  • Ayarlar bölümünü açın ve Bağlantılar menüsüne dokunun.
  • Açılan menüden Wi-Fi seçeneğini seçin.
  • Wi-Fi’yi aktifleştirin ve eduroam wifi ağını seçin.

eduroam wifi

  • Açılan ekranda EAP Yönetimini TTLS olarak, Faz 2 Yetkilendirmesini (Aşama 2 için kimlik doğrulaması) bölümünü PAP olarak seçin.
  • Kimlik ve İsimsiz Kimlik (Anonim Kimlik) bölümüne kullanıcı adınızı sonunda edu.tr olacak şekilde yazın. Örneğin teloji@itu.edu.tr şeklinde.
  • Şifre kısmına şifrenizi yazıp Bağlan diyerek Wi-Fi ağına bağlanın.
eduroam android samsung
Eduroam Ayarı Android / Samsung
eduroam android huawei
Eduroam Bağlanma Android / Huawei

iPhone ile Eduroam’a Bağlanma

  • Android cihazlar otomatik olarak sertifika ürettiği için yukarıdaki anlatımda olduğu gibi eduroama bağlanabilmektedirler. Ancak iPhone ile eduroama bağlanmak için bir sertifika kaydı (ayar yüklemesi) yapmak gerekmektedir. Bunun için her üniversitenin eduroam subdomaini bulunmaktadır. Örneğin eduroam.itu.edu.tr gibi. Eduroam ağına bağlanmak istediğiniz üniversitenin ilgili web sayfasını açın.
  • Karşınıza kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen bir ekran ve altında Onayla diye bir buton çıkacaktır. Üniversitede kullanıcıdığınız mail adresinizi (kullanıcı adınızı) ve şifrenizi girip Onaylama işlemini yapın ve ardından açılan ekranda eduroam ayar yüklemesini kabul edin.
  • Ayar yükleme işlemini tamamladıktan sonra Ayarlar > Wi-Fi sekmesine gelin ve eduroam wifi ağını seçin.
eduroam iphone
Eduroam Bağlanma / iPhone

iPhone’da Eduroam’a ilk bağlanacağınız zaman yukarıda anlattığımız gibi bir ayar dosyasını yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra artık dünyanın her hangi bir üniversitesindeki eduroam ağına bağlanabilirsiniz. Yani tekrar ayar yüklemenize gerek kalmaz. Ancak eğer kullanıcı adı veya şifrenizi değiştirirseniz tekrar ayar yüklemesi yapmanız gerekmektedir.

Paylaş.

Yorum Yap