Telefon kameralarını ve DSLR profesyonel kameraları detaylı olarak inceleyen, test eden ve puanlama yapan DXOMARK, Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 14 Pro‘nun da kameralarını test etti. iPhone 14 Pro, selfie kamerası ve video kategorisinde en iyi akıllı telefon seçildi.

Kamera incelemeleri konusunda bir otorite olan ve tüm dünya genelinde takip edilen DxOMARK, diğer amiral gemi telefonları incelediği gibi iPhone 14 Pro’yu da inceledi. iPhone 14 Pro, ana kamera tarafında 146 puan alarak, 147 puan alan Honor Magic 4 Ultimate‘ın arkasından 2. sıraya yükseldi. iPhone 14 Pro, selfie kamera performansı ve video çekimi kategorilerinde ise en iyi akıllı telefon ünvanını ele geçirdi.

DxOMark, ten tonlarını yakalamadaki doğruluğu, sürekli hızlı sıfır deklanşör gecikme teknolojisi, hareket bulanıklığını azaltma yeteneği ve yüzlerin kontrast oluşturması sayesinde yeni ‘Arkadaşlar ve Aile’ kullanım durumunda iPhone’un en yüksek puanını vurguladı. Ayrıca, iPhone 14 Pro’nun portre modundan doğal görünümlü bokeh efektinin daha çok bir DSLR’ye benzediğini de kaydetti.

iPhone, 14 Pro ile video kayıt performansında 1 numara olmaya devam ediyor. Geçişlerinde gelişmiş pürüzsüzlük, tekrarlanabilirlik ve akışkanlık oldukça başarılı. Sabitleme de mükemmeldir, HDR kayıt yüksek kontrast sunar ve otomatik odak takibi hem güvenilir hem de doğrudur. Apple’ın Quad-Bayer görüntü sensörü uygulaması, çok iyi görüntü kalitesi ve performans sağlar. Ayrıca iPhone’un vizördeki önizleme görüntüsünün son işlenmiş görüntüye kıyasla doğruluğu da övgü alıyor.

Başarılı taraflarının yanında not edilen tek iyileştirme alanı, iç mekan fotoğrafları çekerken gürültünün varlığı ve hafif ayrıntı kaybıydı. 3X fotoğraf çekerken de ayrıntı kaybı oluyor.

Gelelim DxOMark’ın selfie kamerası bulgularına. 145 Selfie Puanı ile iPhone 14 Pro, Huawei P50 Pro’nun sadece bir puan üzerinde puan alıyor ama ilk sıraya yerleşmeyi başarıyor. iPhone 14 Pro’nun yeni eklenen otomatik odaklama özelliği ve daha hızlı diyafram açıklığı, daha yüksek puan almasına katkıda bulunuyor. Selfie videosu da harikaydı, harika pozlama, renk ve sabitleme ile bu alanda 154 puan alarak ilk sıraya yerleşiyor.

Ön kamera, durağan görüntüler, harika bir dinamik aralık, pozlama ve bokeh sağladı. Mükemmel ayrıntılar, doğru cilt tonları ve portre modunda simüle edilmiş bokeh özelliği iPhone 14 Pro’yu ilk sıraya oturttu.

Selfie kamerasının eksik bulunan yönü ise, daha düşük ışık koşullarında, daha az doğru cilt tonları yakalamasıydı.

Paylaş

Yorumdan çık