Gizlilik ve güvenlik açısından dünyanın en güvenli 4 akıllı telefonunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Son yıllarda yaşanan veri gizliliği ihlalleri, akıllı telefonların gizliliğimizi ne kadar tehdit ettiğini bizlere bir kez daha gösterdi. Nerede bulunduğumuzdan, hangi sitelere giriş yaptığımıza, hangi şeyleri izlediğimizden, ne konuştuğumuza ve en mahrem görüntülerimize kadar her şeyimiz akıllı telefonlar tarafından izlenebiliyor. Eğer siz de gizliliğinize önem veriyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Purism Librem 5

Bir telefonda aradığınız ilk şey gerçek anlamda gizlilik ve takip edilememek ise Purism Librem 5 size önereceğimiz en güvenli telefondur. Yazılım güvenliği dışında bu telefon, GPS dahil tüm ağ bağlantıları kapatabilen donanım tabanlı üç kapatma anahtarına sahiptir. Ayrıca mikrofon, Wi-Fi, Bluetooth, kameralar ve hücresel temel bant için kapatma anahtarlarına sahiptir.

librem 5 fiziksel tuslar

Purism Librem 5, Android veya iOS tabanlı olmayan gizlilik odaklı Linux işletim sistemi PureOS‘u çalıştırıyor. PureOS açık kaynaklıdır ve ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım (FOSS) önceden yüklenmiş olarak gelir. Fakat Purism sizi kendi işletim sistemini kullanmaya zorlamaz. Bunun yerine herhangi bir uyumlu GNU/Linux işletim sistemi kurmayı seçebilirsiniz. Bununla beraber bu telefonda, Google Play Store’a veya diğer uygulama mağazalarına erişim yoktur. Varsayılan web tarayıcısı ve varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo’yu kullanır.

Purism, Librem 5 için sürekli güncelleme taahhüttü verir. Android ve iOS cihazlar gibi 3-4 yıllık değil, ömür boyu güncelleme alırsınız ve bu da sürekli telefon değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.

librem 5

Eğer telefon kullanmaktaki amacınız, instagram, facebook, tiktok gibi sosyal medya platformlarını kullanmak değilse, bu telefon gizlilik ve güvenlik için tercih edebileceğiniz en güvenli telefondur. Cihaz 5.7 inç ekran, 3 GB RAM ve 4500 mAh batarya gibi teknik özelliklere sahiptir.

Pine64 PinePhone Pro

Pine64 PinePhone Pro, Purism Librem 5’in Linux tabanlı bir alternatifidir. Cihaz güvenlik gücünü, telefonun açık kaynaklı işletim sistemi çalıştırmasından ve yalnızca açık kaynaklı yazılıma dayanmasından alıyor. PinePhone, çeşitli Linux işletim sistemlerini çalıştırmak için tasarlanmıştır. Telefona şu anda desteklenen 20 işletim sisteminden herhangi birini kurabilirsiniz.

Telefonda her iki kameraya, mikrofon, LTE modem, GPS, Bluetooth, Wi-Fi ve kulaklık jakına erişimi kesmek için arka kapağın altına gizlenmiş gizlilik donanımı DIP anahtarları vardır.

PinePhone Pro, Allwinner A64 dört çekirdekli çip üzerinde yonga seti kullanır. Telefon 4 GB RAM ve 128 GB eMMC depolamaya sahiptir. USB-C ile şarj edilebilen bir Samsung J7 form faktörlü 3000 mAh bataryaya sahiptir.

Apple iPhone 14

Listemizin ilk iki sırasındaki telefonlar birçok genel kullanıcı için uygundur değildir. Zira bu telefonlar artık hayatımızın her alanında yer alan uygulamaları çalıştırmamaktadır. Eğer normal bir kullanıcıysanız ve güvenliğe önem veriyorsanız, Android ekosistemi yerine iPhone kullanmayı tercih edebilirsiniz. Zira Apple, Google’ın aksine sizden topladığı verileri 3. taraflarla paylaşmaz ve sizden toplanan veriler iPhone’nunuzun kendi depolama alanında kaydedilir.

iphone 14 pro camera

Apple cihazları genel olarak oldukça pahalıdır ve Apple’a bağlılığı teşvik etme eğilimindedir. Dolayısıyla, bir iPhone’unuz olduğunda, bir MacBook, Apple Watch, AirPods vb. satın almayı düşünürsünüz. Öte yandan Google, Android işletim sistemini ücretsiz olarak, diğer akıllı telefon üreten üreticilere sağlar. Google, kişisel verilerinizi toplayarak yatırımının karşılığını alır. Bu veriler, kullandığınız uygulamalarda, ziyaret ettiğiniz web sitelerinde ve bir Google hesabında oturum açtığınız her yerde gördüğünüz reklamlar için kullanılır.

iPhone kullanıp gizliliğinize önem veriyorsanız, kullanıcı analiz verilerini Apple ve üçüncü taraf uygulamalarla paylaşmayın. Telefonun Ayarlar bölümünden Kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmak ve analiz verilerini Apple ile paylaşmayı devre dışı bırakmak, iPhone’unuzu oldukça gizli hale getirecektir. Üçüncü taraf uygulamaları doğrudan cihazınıza yüklemek yerine varsa uygulamanın web sürümünü kullanın ve uygulamaları yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda yükleyin.

Tüm bunların yanı sıra Apple’ın uygulama mağazası, Google Play Store’dan daha sıkı denetlenmekte ve güvenliğinizi tehdit edebilecek uygulamalara sık rastlanmamaktadır. Bundan dolayı iOS kullanan bir iPhone, Android işletim sistemi kullanan bir telefondan her zaman daha güvenlidir.

Google Pixel 7

Eğer Android ekosisteminden kopamıyorsanız, Android tarafının en güvenli telefonu Google’ın kendi telefonlarıdır. Pixel serisinin güvenliği yalnızca işletim sisteminin mimarisinden değil, aynı zamanda Android geliştiricilerinin yayınladığı çok sayıda güvenlik güncellemesinden kaynaklanmaktadır. Google, Pixel modelleri için çok katmanlı bir güvenlik yaklaşımı oluşturdu. Pixel 6 ve sonrasında gelen Pixel modelleri, hassas verilerinizi telefonun özel olarak belirlenmiş güvenli bir alanında depolayacak olan Tensor System yonga seti ve TrustZone teknolojisi ile donatılmıştır.

google pixel 7 pro renkler

Ayrıca Pixel modelleri, kimlik avına karşı koruma ve telefon aramaları, kısa mesajlar, e-postalar ve size gönderilen bağlantılardan kaynaklanan potansiyel tehditleri düzenli ve otomatik olarak tarayan yerleşik spam algılama özelliğine sahiptir. Mesajın, telefon görüşmesinin veya bildirimin bir aldatmaca olduğunu düşünürse telefon sizi otomatik olarak bilgilendirir.

Sizlerde yorum kısmından fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık