Ana sayfa BLOG Donan ve Yanıt Vermeyen Telefonu Düzeltme

Donan ve Yanıt Vermeyen Telefonu Düzeltme

25

Yeni nesil birçok akıllı telefonun bataryası genelde sabit oluyor ve çıkarılamıyor. Eskiden telefonumuz donduğunda, yanıt vermediğinde en kesin çözüm telefonun arka kapağını açıp bataryayı çıkarmak ve telefonu açmaktı. Ancak artık telefonların bataryası sabit olduğundan bu işlemi yapamıyoruz.

Oyun oynarken veya başka bir uygulama esnasında telefonunuz donabilir ve yanıt vermez. Böyle durumlarda telefon adeta kilitlenir, güç düğmesi ve  home düğmesi de dahil hiç bir şeye tepki vermez. Bu şekilde telefonunuz donarsa SIM kartınızı çıkarın. SIM kartını çıkardığınız zaman telefon kendiliğinden kapanacak ve tekrar açılacaktır. Eğer SIM kartı çıkardığınız halde telefon tepki vermezse 10 saniye kadar bekleyin ve SIM kartı tekrar yuvasına yerleştirin. Yeni bir SIM kart takıldığını telefonunuz algılayacak ve telefonunuz kapanıp açılacaktır.

Eğer yukarıdaki anlattığımız yöntem işinize yaramazsa telefona reset atma işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtelim Reset atma işlemi verilerinizi silmez sadece telefonunuzu yeniden başlatır. Sony Xperia modellerinde reset atma işlemi için Ses Açma + Güç düğmesine basılı tutun ve telefon bir kez titreyene kadar bekleyin. Bu olmazsa Ses Kısma + Ses Açma + Güç düğmesine basın ve telefon bir kez titreyene kadar bekleyin. Samsung telefon için ise Ses Kısma + Güç Düğmesine 7 saniye kadar basılı tutun. Diğer markalarda da aynı şekilde telefona reset atabilirsiniz.

Bu anlattığımız yöntem Sony Xperia modellerinde test edilmiş ve başarılı olmuştur. Samsung, iPhoneHTC, Asus gibi bataryası değiştirilemeyen türde olan telefonlarda da bu yöntemi deneyebilirsiniz. LG ve bataryası değişebilen telefonlarda ise en kesin çözüm olan bataryayı söküp tekrar takma işlemini uygulayabilirsiniz.

25 YORUMLAR

  1. Allah razı olsun sizden. Samsung telefonumda reset atma işe yaradı. telefonum tamamen kilitlenmişti. aramalar ve mesajlar bile gelmiyordu.

  2. Abi hepinizden Allah razı olsun BEYLER ALTINI ÇİZEREK SÖYLÜYORUM XPERİANIN NE TÜR SERİSİ OLURSA OLSUN TELEFONU SES AÇMA SES KISMA GÜÇ KAPAMA TUŞLARINA AYNI ANDA BASIN KENDİSİ ZATEN KAPANIYOR SONRA GÜÇ TUŞUNA TEKRAR BASILI TUTUN AÇILACAK.HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN SEVGİLERLE…

  3. telefonum s4 root atım dondu hangi uygulamaya tıklasam ekran donup yanıt vermedi format kurulumda gene donup duruyor ne yapmam gerek acil yardım

  4. asus zenfone 5 oyun oynarken dondu ne şarja taktım ne sım çıkardım olmadı ses açma + güç düğmesine bastım işe yaradı Allah razı olsun

    • Deneye bilirsiniz. Eğer işe yaramazsa Home tuşu ve güç düğmesine aynı anda basıp bekleyin ve telefona reset atmaya çalışın.

    • Xperia serisi tüm akıllı telefonlarda donan telefona reset atmak için Ses Açma ve Güç düğmesine aynı anda basıp telefon bir kes titreyene kadar bekleyin ve elinizi çekin. Eğer bu şekilde telefon resetlenmezse, Ses Kısma + Ses Açma + Güç düğmesine basılı tutun ve telefon bir kez titreyene kadar bekleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın