Donan ve Yanıt Vermeyen Telefonu Düzeltme

Donan telefonu düzeltmek için ne yapmamız gerekiyor… Yeni nesil akıllı telefonların bataryası artık sabit oluyor ve çıkarılamıyor. Eskiden telefonumuz donduğunda ve yanıt vermediğinde en kesin çözüm telefonun arka kapağını açıp bataryayı çıkarmak ve telefonu açmaktı. Ancak artık telefonların bataryası sabit olduğundan bu işlemi yapamıyoruz. Peki bataryası çıkarılamayan telefonlar donduğu zaman ne yapacağız. Cevabı yazımızda.

Donan Telefonu Düzeltme

Oyun oynarken veya başka bir uygulama esnasında telefonunuz donabilir ve yanıt vermez. Böyle durumlarda telefon adeta kilitlenir, güç düğmesi ve varsa ana ekran düğmesi de dahil hiçbir şeye tepki vermez. Gelin şimdi telefonum dondu diyenler için yapılması gereken adımları başlıklar altında sıralayalım.

SIM Kartı Çıkarın

Telefonunuz donarsa SIM kartınızı çıkarın. SIM kartını çıkardığınız zaman telefon kendiliğinden kapanacak ve tekrar açılacaktır. Eğer SIM kartı çıkardığınız halde telefon tepki vermezse 10 saniye kadar bekleyin ve SIM kartı tekrar yuvasına yerleştirin. Yeni bir SIM kart takıldığını telefonunuz algılayacak ve telefonunuz kapanıp açılacaktır.

Telefonu Yeniden Başlamaya Zorlayın

Samsung, iPhone, Huawei, Xiaomi gibi birçok telefon modelinde farklı tuş kombinasyonları kullanarak telefonu kapanmaya ve yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz.

Samsung telefonlarda Ses Kısma ve Güç (Açma/Kapama) Düğmesine 7 saniye boyunca basın. Telefonunuz kapanacak ve tekrar açılacaktır.

Home tuşu olmayan iPhone modellerde (iPhone 14, iPhone X vb.); Ses Açma tuşuna basıp elinizi çekin. Ses Kısma tuşuna basıp elinizi çekin. Güç Tuşuna basın ve basılı tutun. Ekranda Apple logosunu görünce elinizi güç tuşundan çekin. Böylece telefon yeniden başlayacaktır. Home tuşu olan (iPhone 7, iPhone 8 vb.), Güç düğmesine basın ve basılı tutmaya devam edin. Güç düğmesine basılı tutmaya devam ederken Ses Kısma düğmesine basın ve her iki tuşu basılı tutmaya devam edin. Ekran kapanıp Apple Logosu göründüğünde düğmelere basmayı bırakın.

Xiaomi telefonları yeniden başlatmaya zorlamak için güç tuşuna 8 saniye basılı tutun.

Huawei telefonlarda Güç tuşuna 10 saniye basılı tutun.

Sony modellerinde reset atma işlemi için Ses Açma + Güç düğmesine basılı tutun ve telefon bir kez titreyene kadar bekleyin. Bu olmazsa Ses Kısma + Ses Açma + Güç düğmesine basın ve telefon bir kez titreyene kadar bekleyin.

Telefonun Bataryasının Bitmesini Bekleyin

Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa telefonun bataryasının bitmesini bekleyin. Telefonun bataryası bittikten sonra şarja takın, bir süre şarj olduktan sonra güç tuşuna basarak telefonu açabilirsiniz.

“Donan ve Yanıt Vermeyen Telefonu Düzeltme” üzerine 26 yorum

Yorum yapın