Chromebook, temel araçların çoğunu yerleşik olarak sunduğu için genel kullanıcılar için harika makinelerdir. Chromebook’ta ekran görüntüsü almak istiyorsanız, bunu kısayol tuşlarının bir kombinasyonu ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Chrome OS, tam ekran görüntüsü alma, pencere ekran görüntüsü alma ve ekranın belirli bir kısmının ekran görüntüsünü almak için seçenekler sunmaktadır. Bu tür ekran görüntüleri almak için üçüncü taraf bir uygulamaya Chromebook’ta ihtiyaç yoktur. Gelin şimdi Chromebook’ta ekran görüntüsü nasıl alınır tüm detaylarıyla anlatalım.

Chromebookt’ta ekran görüntüsü almanın en kolay yolu CTRL + Overview (Genel Bakış) düğmesine aynı anda basmaktır. Böylece bilgisayar ekranında o an ne varsa, hepsinin ekran görüntüsü alınır. Ancak daha profesyonel bir şekilde ekran görüntüsü almak istiyorsanız yazımızın devamını okuyun.

Tüm Ekranın Ekran Görüntüsünü Almak

CTRL + OverView (Genel Bakış) düğmesine aynı anda basarak tüm ekranın görüntüsünü alabilirsiniz. (Genel Bakış düğmesi 6 tuşunun hemen üstünde yer almaktadır.)

chromebook overview tusu

Sadece Bir Pencerenin Ekran Görüntüsünü Alma

Chroomebook’ta sadece açık olan bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için yine bir tuş kombinasyonu bulunmaktadır. CTRL + ALT + OverView (Genel Bakış) tuşlarına aynı anda basın. Ardından ekran görüntüsünü almak istediğiniz pencereyi seçin. Etkin pencerenin ekran görüntüsünü almak için ENTER tuşuna basabilir veya farenizi kullanarak pencereyi seçebilirsiniz.

Özgürce Seçmek ve Kırparak Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayar ekranındaki sadece belirli bir alanın ekran görüntüsünü almak istiyorsanız veya ekran görüntüsünü istediğiniz gibi kırpmak istiyorsanız bunun içinde kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. CTRL + SHIFT + OverView (Genel Bakış) düğmesine aynı anda basın. Ekranınız kararacaktır, artık ekran görüntüsü almak istediğiniz bölgeyi mouse ile seçebilirsiniz.

Tablet veya Çadır Modundayken Ekran Görüntüsü Alma

Chromebook’ta Tablet modu veya Çadır modu kullanırken ekran görüntüsü alma işlemi, akıllı telefonlara benzer şekilde yapılmaktadır. Güç Düğmesi ve Ses Düğmesine (Ses düğmelerinden herhangi biri) aynı anda basarsanız ekran görüntüsü alınır.

chromebook ekran goruntusu alma tablet modu

Chromebook’ta Profesyonel Ekran Görüntüsü Alma

Yukarıda saydığımız yöntemler ile ekran görüntüsü alma birçok kullanıcının gereksinimini karşılayacaktır. Ancak bazı kullanıcılar daha özgün seçimler yapmak ve ayrıca ekran kaydı videosu çekmek gibi özellikler isteyebilmektedir. Bunun için Chromebook’ta kullanabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Marketten, ihtiyacınızı karşılayabilecek uygulamalar indirebilirsiniz.

Paylaş.

1 Yorum

Yorum Yap