Yapay zeka alanında devrim yaratan ChatGPT yeni özelliklere kavuşuyor. OpenAI resmi blogundan yaptığı açıklamada ChatGPT’nin memory (bellek) ve çeşitli kontrol özelliklerine kavuştuğunu duyurdu. Gelin detaylara bakalım.

ChatGPT, gelecekteki sohbetlerinizi daha verimli hale getirmek için eski sohbetlerinizi hafızada tutacak. Örneğin bir cafe işletmecisi olduğunuzu daha önce belirttiyseniz, sonraki konuşmalarınızda veya taleplerinizde bir cafe sahibine uygun şekilde cevaplar alacaksınız. Bununla birlikte ChatGPT’nin hafızası tamamen sizin kontrolünüzde olacak.

ChatGPT’ye hafıza özelliği geldi!

OpenAI resmi blog sayfasından yaptığı paylaşımda Memory (hafıza/bellek) özelliğinin ne kadar yararlı olduğunu öğrenmek için bu hafta ücretsiz ve Plus kullanıcılarının küçük bir kısmına sunacağını duyurdu. Memory özelliğinin nasıl çalıştığını ise bu örneklerle açıkladı:

  • Toplantı notlarında başlıkların, madde işaretlerinin ve eylem öğelerinin altta özetlenmesini tercih ettiğinizi açıkladıysanız, ChatGPT bunu hatırlar ve toplantıları bu şekilde özetler.
  • ChatGPT’ye mahallenizde bir kafe sahibi olduğunuzu söylediyseniz, ChatGPT yeni bir konumu kutlayan bir sosyal gönderi için beyin fırtınası yaparken nereden başlayacağını bilir. 
  • Yeni yürümeye başlayan bir çocuğunuz olduğunu ve onun denizanasını sevdiğini söylediyseniz, ChatGPT’den doğum günü kartını oluşturmasına yardım etmesini istediğinizde, parti şapkası takan bir denizanası önerir. 
  • 25 öğrencili bir anaokulu öğretmeni olarak, 50 dakikalık devam etkinlikleri içeren dersleri tercih ediyorsanız, ChatGPT ders planları oluşturmanıza yardımcı olurken bunu hatırlar.

ChatGPT’nin yeni işlevi bir şeyleri hatırlamasına izin verirken, aynı zamanda istediğiniz her şeyi unutabilir. Bunu sadece söylemeniz yeterlidir. Ayrıca ayarlarda (Ayarlar > Kişiselleştirme > Belleği Yönet) yolunu izleyerek anıları görüntüleyebilir, silebilir veya tüm anıları temizleyebilirsiniz (sohbetin silinmesinin onun anılarını silmeyeceğini, anıların kendisini silmeniz gerektiğini unutmayın).

ChatGPT’nin bu yeni özelliği hakkında sizlerin düşüncesi nedir?

Paylaş

Yorumdan çık