Muhtemelen ChatGPT‘yi duydunuz ve bu yazıyı okumaya geldiniz. Bildiğiniz gibi ChatGPT sadece bir sohbet robotu değildir. Gelişmiş yapay zekası sayesinde birçok meslek dalını tehdit eden ChatGPT ile hayranlık uyandıran birçok şeyi yapabilirsiniz. Biz de merak edenler için ChatGPT ile yapılabilecek 8 farklı şeyi sizler için listeledik.

ChatGPT, sorgulamalara insan benzeri bir yanıt sağlamak için çok sayıda internet tabanlı kaynak (web siteleri, forumlar, belgeler vb.) üzerinde eğitilmiş algoritmik bir yapay zeka sohbet sistemidir. Ve sadece basit bir “Bugün nasılsın?” “İyiyim, sorduğun için teşekkür ederim” yanıtıyla kalmaz, size çok farklı alanlarda bilgiler sunar. ChatGPT’ye karmaşık yanıtlar içeren sorular sorabilirsiniz ve ChatGPT soruyu, bağlamı ve veri kümesinde depolanan tüm materyalleri kullanarak yanıt vermek için elinden gelenin en iyisini yapar. Şimdi gelin ChatGPT ile neler yapabilirim sorusunu cevaplayalım.

ChatGPT ile CV (Özgeçmiş) Yazın

CV hazırlamak birçok kişi için oldukça zorludur. Ama bu iş ChatGPT için çocuk oyuncağıdır. ChatGPT’ye gidin ve bana bir CV yaz deyin. Sizi yönlendirerek, CV’nizi hazırlayacak ve kendinize göre düzenleyebilmeniz için bazı bölümlerde boşluklar bırakacatır.

Ürün ve Firma Adı Önerisi İsteyin

ChatGPT’nin sahip olduğu dev ansiklopedi içinde size önerebileceği, ürün, firma, kullanıcı adları, oyun nickleri gibi birçok şey vardır. Yeni açacağız mağaza için isim arıyorsanız, ChatGPT bu konuda da size yardımcı olacaktır.

Şarkı Sözleri Yazın

Yapay zeka sohbet robotunun en başarılı olduğu alan edebiyattır. Türkçe konuşabilen ChatGPT’den şarkı sözü isterseniz, size istediğiniz tarzda şarkı sözleri yazabilir. Hatta şarkı sözlerini istediğiniz türden yazabilir. Aynı şekilde size kısa bir hikaye yazmasını isteyebilirsiniz. Örneğin bana Orhan Pamuk tarzında kısa bir hikaye yaz deseniz, size Orhan Pamuk’un kaleminden çıkmış gibi bir hikaye yazacaktır. Aynı şekilde tanınmış bir şarkı sözü yazarının sözlerine benzer şekilde şarkı sözleri yazmasını istebilirsiniz.

Etkinlik Planlaması Yapın

Bir parti veya etkinlik planlayacaksınız ancak nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz?, hiç sorun değiş bunu ChatGPT’ye bırakabilirsiniz. Örneğin 10 yaşındaki kızınız için “Koca Ayı ve Maşa” temalı bir parti düzenlemesini isteyebilirsiniz. Size gereken tüm detayları verecektir.

Yapay Zeka Sanatı İçin İstem Oluşturun

Son dönemlerde popüler olan bir diğer şey hiç kuşkusuz Yapay Zeka Sanat ürünleri. Örneğin Dali tarzı bir portre istediğinizde yapay zeka size çok farklı sonuçlar sunmaktadır. İşte bu tür işler için farklı istemler oluşturmak istiyorsanız, ChatGPT size yardımcı olacaktır. Örneğin; Pablo Picasso tarzında World of Warcraft’tan ilham alan bir görüntü yapmamıza yardım etmesini isterseniz, size gerekli istemleri sunacaktır.

C# veya Başka Programlama Dillerinde Program Yazdırın

ChatGPT’nin en başarılı olduğu alanlardan biri kod yazmadır. C# veya aşina olduğunuz bir programlama dilinde, ChatGPT’ye program yazdırabilirsiniz. Örneğin; “C# ile basit bir hesap makinesi kodla” derseniz, size saniyeler içinde C# ile yazılmış bir hesap makinesi programı yapacaktır. Güzel yanıysa, konuşmaya devam edebilir ve hesap makinenize farklı özellikler ekletebilirsiniz.

Kodunuzdaki Hataları Düzeltin

Bir programcı için en zorlu şeylerin başında, yazdığı bir koddaki hatayı bulmaktır. Yazdığınız kodu ChatGPT’ye gönderin ve hatayı bulmasını isteyin. Saniyeler içinde size yapmış olduğunuz hatayı söyleyecek ve hatanızı düzeltecektir.

Yazdığınız Makaledeki İmla Hatalarını Düzeltin

Dediğimiz gibi AI destekli bir sohbet robotu olan ChatGPT’nin en iyi olduğu alan edebiyattır. Yazmış olduğunuz bir makalede veya ev ödevindeki imla hatalarını ChatGPT ile düzeltebilirsiniz.

Bonus: Her şeyi Sorabilirsiniz!

Aslında ChatGPT ile yapılabilen şeyler sizin hayal gücünüze göre değişir. Aklınıza takılan, merak ettiğiniz veya yardıma ihtiyaç duyduğunuz tüm konularda ChatGPT’den yardım olabilirsiniz. ChatGPT kullanmaya başlamak için buradaki bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Paylaş

Yorumdan çık