2023 yılının oyun yağmurunun sonrasında oyun bakımından daha az ilgi çekici geçmesini beklediğimiz 2024 yılı, birbirinden sürpriz ve başarılı yapımlarla bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Ancak korku oyunu bakımından da hayli zengin olan 2023 yılını dikkate aldığımızda 2024 yılında, şu ana kadar önemli bir korku oyunu çıkmış değil. Tabii bu, bundan sonra önemli korku oyunlarıyla karşılaşmayacağımız anlamına gelmiyor. Siz de korku oyunlarının müdavimiyseniz ve sıra dışı hikâyelere, tüyler ürperten atmosferlere hasretseniz, az sonra sizlere anlatacağımız oyunları, RTX 3050 laptop modelleri ile keyifle oynayabilirsiniz. Hazırsanız, başlıyoruz.

Pine Harbor (Çıkış Tarihi: 25 Nisan 2024)

Stephen King’in “The Mist” kitabından uyarlanan aynı adlı filmdekine benzer yoğun bir sis tabakası, tekinsiz ortamlar ve ucube yaratıklar… Tanıtım videolarını gören ve Steam’deki demosunu oynayanlara göre yeni bir Resident Evil olma potansiyeli taşıyan yapım, bu yıla damgasını vuracak korku oyunlardan biri gibi duruyor. Oyuna da adını veren ve bir zamanlar huzurlu bir balıkçı kasabası olan Pine Harbor’da geçen oyunda kasaba, gizemli bir teknolojik felaketin ardından tuhaf bir sis ile kaplanıyor ve harabeye dönüşüyor. Siz, bu ıssız manzarada yolunu bulmaya çalışan birini oynuyorsunuz. Doğal olarak Resident Evil ve Silent Hill gibi klasiklerden esinlenen Pine Harbor; keşif, kaynak yönetimi ve ürkütücü yaratıklarla karşılaşmalar üzerine kurulu. Ancak merak etmeyin, oyun, jump scare olarak adlandırılan ani korkulara fazla bel bağlamıyor ve sizi boğucu atmosferi aracılığıyla korkutmayı hedefliyor. Yoğun sis, rahatsız edici sesler ve her geçen dakika çürüyen çevre, yalnız ve savunmasız hissetmenize neden oluyor. Oyunun sistem gereksinimleri, yapımın RTX 3050 ekran kartlı laptop çeşitleriyle akıcı çalıştığına işaret ediyor.

The Bridge Curse 2: The Extrication (Çıkış Tarihi: 9 Mayıs 2024)

Uzak Doğu korku filmleriyle aranız nasıl? Eğer IMDB skorlarına takılmadan Uzak Doğu’dan çıkan korku filmlerini izliyorsanız, 2020 çıkışlı “The Bridge Curse” ve “The Bridge Curse: Ritual” adlı yapımlara illaki denk gelmişsinizdir. Listemizin sıradaki oyunu, serinin ikinci filminden hareketle geliştirilen The Bridge Curse 2: The Extrication. Oyun, Tayvan’daki Wentai Üniversitesinde geçiyor ve üyeleri korkunç bir laneti başlatmak için bir ritüel kullanmaya çalışan film kulübünün etrafında dönüyor. Yapım, birden fazla karakterin kontrolünü sağlayarak her birinin kendi perspektifleri ve yetenekleriyle oyun deneyimine çeşitlilik katıyor. Üniversitenin labirent gibi koridorlarını keşfederken korkunç hayaletlerden kaçınmaya ve onları atlatabilmek için kendi stratejilerinizi uyarlamanız gerekiyor. Ama bu, yazıldığı kadar kolay olmuyor. Gayet mütevazı sistem gereksinimlerine sahip yapımı, RTX 3050 laptop seçenekleriyle akıcı şekilde oynamanız mümkün oluyor.

Senua’s Saga: Hellblade II (Çıkış Tarihi: 21 Mayıs 2024)

Hellblade serisinin ilk oyununu oynayanlardansanız ikinci oyun için “Bu bir korku oyunu listesine nasıl girebilir?” diyebilirsiniz. Serinin başkahramanı Senua’nın hikâyesini bu defa İzlanda’da devam ettiren Senua’s Saga: Hellblade II, karanlık fantezi türünü, korku elementleriyle aynı potada eritiyor. Anımsayacağınız üzere Senua, psikozla mücadele ediyordu ve bu süreç, işitsel bağlamda çok başarılı şekilde ele alınıyordu ki ilk oyun, bu nedenle pek çok ödül kazanmıştı. İlkinin izinden giden fakat tanıtım videolarından gördüğümüz üzere korku unsurlarının üzerine daha çok yoğunlaşılmış ikinci oyunda, yepyeni tehditler ve zorluklar sizi bekliyor. Unreal Engine 5 ile geliştirilen ve RTX 3050 laptop modellerindeki DLSS özellikleri sayesinde yüksek çözünürlükte, akıcı şekilde oynanabilecek oyun, yılın en önemli korku oyunları arasına adını yazdırmaya hazırlanıyor.

Little Nightmares III (Çıkış Tarihi: Henüz açıklanmadı.)

Adı oldukça sevimli görünse de oynayanlar için tam da adı gibi kâbus yakıtı olan Little Nightmares serisi, üçüncü oyunuyla yine kâbuslarınıza yepyeni katmanlar eklemeye geliyor. İlk iki oyunun geliştiricisi Tarsier Studios tarafından değil de aralarında Until Dawn, The Dark Pictures Anthology ve The Quarry gibi yapımlarla korku türüne farklı bir soluk getiren Supermassive Games ekibince hazırlanan Little Nightmares III’te yolunuz, Hiçyer’e düşüyor. Buradan bir çıkış yolu arayan Low ve Alone adlı karakterleri yönetip “büyük” ve tehlikeli ortamlardan kaçış sürecinde, tehditlerle başa çıkmak, bulmacaları çözmek ve hayatta kalmak için yol arkadaşınızla iş birliği yapmanız gerekecek. Tüyler ürperten bu macerayı, gerçek bir arkadaşınızla çevrim içi olarak paylaşabilirsiniz zira ikinci karakteri bir insan kontrol edebilir. Çıkış tarihi gibi sistem gereksinimleri de bu yazının hazırlandığı dönem itibarıyla açıklanmamış olan Little Nightmares III’ün, RTX 3050 laptop modelleriyle akıcı çalışacağına kesin gözüyle bakıyoruz.

Eğer siz de korkuya olan açlığınızı dindirmek amacıyla sıraladığımız oyunları oynamayı düşünüyorsanız, Monster Notebook tarafından geliştirilen yüksek performanslı oyun bilgisayarlarını inceleyebilir, gereksinimlerinize uygun modelleri, son derece cazip GeForce RTX 3050 laptop fiyatları üzerinden satın alabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık