Yeni model arabalarda bulunan Bluetooth özelliği sayesinde telefonu arabaya bağlayarak hem telefon görüşmesi yapabilirsiniz hem de telefonda çalan şarkıyı arabanın müzik sisteminden dinleyebilirsiniz. Peki arabanızda bluetooth özelliği yoksa, bunun için arabanızı mı değiştireceksiniz? Elbette hayır, piyasada satılan uygun fiyatlı “Fm Transmitter” cihazını satın alıp arabanın çakmak girişine bağlayarak bluetooth olmayan arabaya telefonunuzu bağlayabilirsiniz. Gelin şimdi bluetooth olmayan arabaya telefon nasıl bağlanır tüm detaylarıyla anlatalım.

Spotify, Youtube Music, Apple Music gibi uygulamalardan veya youtube’dan müzik dinlemek hemen hepimizin yaptığı bir şeydir. Arabada radyo dinlemek güzel olsa da istediğimiz şarkıyı arabada dinlemek ayrı bir keyiftir. Yeni model arabalarda bulunan bluetooth veya Android Car Play gibi özellikler, telefonu arabaya bağlayarak, telefondaki müzikleri dinlememizi ve telefon görüşmesi yapmamızı sağlar. Eğer arabanızda bluetooth özelliği yoksa üzülmenize gerek yok çünkü 200-300 TL gibi bir fiyatla satın alabileceğiniz Fm Transmitter cihazını arabanın çakmak soketine bağlayarak bluetooth ve radyo frekansı üzerinden telefonunuzu arabanıza bağlayabilirsiniz.

Bluetooth Olmayan Arabaya Telefon Nasıl Bağlanır?

  • İnternetten veya bir teknoloji mağazasından bir fm transmitter cihazı satın alın.
  • Fm transmitter cihazları bluetooth ile telefona bağlanır, radyo kanalı üzerinden ise arabanın müzik sistemine bağlanır.
  • Fm transmitter cihazını arabanın çakmak soketine bağlayın.
  • Telefonunuzun bluetooth ayarları bölümünü açın ve Fm transmitter cihazınızı seçerek bluetooth ile bağlanın.
  • Fm transmitter cihazından bir radyo frenkansı seçin. (Yaptığımız denemelerde en kusursuz çalışan radyo frenkans 108.0 idi, bunu seçenebilirsiniz.)
  • Arabanın radyosundan da 108.0 radyo frenkansını seçin.
  • Artık telefonda çaldığınız müzikler, arabanın müzik sisteminden çalacaktır. Satın aldığınız Fm transmitter cihazının mikrofon özelliği varsa, telefon görüşmesi de yapabilirsiniz. Ayrıca Fm transmitter cihazında USB özelliği varsa, flash diski, Fm transmitter cihazına takarak flash diskteki şarkıları arabada dinleyebilirsiniz.

Fm transmitter Cihazının Ses Kalitesi Nasıl?

Ortalama fiyattan satın alacağınız Fm transmitter cihazının ses kalitesi sizi tatmin edecektir. Fm transmitter’ın ses kalitesi radyodan iyi, CD’den kötüdür. Kaliteli bir Fm transmitter cihazıyla telefon görüşmelerinizi de gayet net bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak mikrofon cihazın üzerinde olduğundan ve sizinle arasında mesafe olacağından, telefon görüşmesi yaptığınız kişi arabadan konuştuğunuzu anlayacaktır.

Fm transmitter Önerisi

2011 model Citroen C5 aracım için aldığım ve yaklaşık 1 yıldır sorunsuz olarak kullandığım S-Link Sl-bt225 Rainbow Bt V5 2x Usb Fm Transmitter cihazını size önerebilirim.

s link fm transmitter

Fiyatıda uygun olan bu cihazın ses kalitesi gayet iyi. Radyo frekansı olarak 108.0’ı ayarladım ve şimdiye kadar hiç bir problem yaşamadım. Müzik dinlerken cızıltı sesi yok denecek kadar az. Ayrıca müziklerin ses yüksekliği ve kalitesi, net çeken radyolardan bile daha iyi.

Paylaş

Yorumdan çık