2016 yılının sonlarına doğru tanıtılan Bluetooth 5.0, Samsung Galaxy S8 ile birlikte ilk kez akıllı telefonlarda kullanılmaya başlandı. Peki yeni geliştirilen Bluetooth 5.0’ın sahip olduğu yeni özellikler neler sizler için araştırdık.

Bluetooth 5.0 genel olarak bakıldığı zaman 4 yeni üstün özelliğe sahip. Bluetooth 5.0’ın sahip olduğu bu yeni özelliklere sırası ile bakalım.

1. Daha Geniş Çekim Alanı

Bluetooth 5.0’ın en dikkat çeken yeniliği daha geniş çekim gücü diyebiliriz. Bluetooth 5.0, açık alanda 240 metre (800 fit) kapalı alanda ise 24 metre çekim gücüne sahiptir. Bu özelliği ile akıllı ev sistemlerinin kullanımı daha da artacaktır. Ayrıca akıllı telefonlarda kullanılan bluetooth kulaklıklarla telefondan daha fazla uzaklaşabileceğiz.

Bir önceki versiyon olan Bluetooth 4.2’nin açık alandaki kapsama alanı 60 metre, kapalı alanda ise 6 metre idi. Yani Bluetooth 5.0 önceki versiyona göre 4 kat daha fazla çekim alanı sunuyor.

2. Daha Hızlı

Bluetooth 5.0, maksimum 50 Mbit/s transfer hızı sunmaktadır. Böylece iki cihaz arasında paylaşılan fotoğraf, video gibi belgeler daha hızlı transfer edilebilecek, görüntü paylaşımında ise daha kaliteli videolar paylaşılabilecektir. Bir önceki versiyon olan Bluetooth 4.2 ise 25 Mbit/s hıza ulaşabiliyordu. Yani bluetooth 5.0 2 kat daha hızlı.

3. 8 Kat Fazla Data

Bluetooth 5.0 geliştiricileri yeni versiyonun 8 kat daha fazla dataya imkan verdiği belirtiyorlar. Bu özellikle birlikte yayın mesaj kapasitesi de 8 katına çıkıyor.

4. Birden Fazla Bluetooth Cihazı Bağlama

bluetooth 5 dual speaker

Bluetooth 5.0 ile birlikte bir cihaza birden fazla bluetooth cihazı bağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Samsung Galaxy S8 telefonunuza iki adet bluetooh hoparlörü veya kulaklığı bağlayabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Bu teknolojinin akıllı ev sistemlerinde de büyük artı olacağını düşünmekteyiz.

Paylaş

Yorumdan çık