Bitcoin ve kripto paralar ne kadar yaygınlaşmış olsa da henüz bu piyasanın yabancısı olan birçok insan var. Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kişilerin ilk sorduğu soruysa “Bitcoin nasıl alınır?” sorusudur. Gelin şimdi Bitcoin nasıl alınır, en az ne kadarlık Bitcoin alınır gibi soruları cevaplayalım.

Bitcoin nasıl alınır?

  • Binance, Parabu, Binance TR, OKX, Gate.io,  KuKoin gibi merkezi olan borsalardan Bitcoin alabilirsiniz.
  • Bu borsalardan Bitcoin alabilmek için ücretsiz hesap oluşturmanız ve kimliğini doğrulamanız gerekmektedir.
  • Sahip olduğunuz mail adresinizle (hotmail, gmail vb.) hesap oluşturduktan sonra, kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Kimlik doğrulaması yapmak için kimliğinizle beraber selfie fotoğraf çektirip sisteme yükleme yapmanız gerekir.
  • Hesabınızı oluşturup kimliğinizi doğruladıktan sonra, borsa size bir IBAN numarası verecektir. Kendi adınıza ait bir banka hesabından (İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası vb.) bu IBAN numarasına para gönderebilir, gönderdiğiniz parayla kripto para borsasında Bitcoin alabilirsiniz.
  • Kripto para borsalarına sadece kendi adınıza olan banka hesaplarından para gönderebilir ve yine sadece kendi adınıza olan banka hesaplarına para çekebilirsiniz.
  • Kayıt yaptırdığınız borsalara ve anlaşmalı oldukları bankalara göre para yatırma ve çekme işlemleri ücretsiz olabilir. Para yatırma ve çekme işlemleri 7/24 yapılabilir. Örneğin Binance TR’de, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve birkaç bankaya 7/24 yatırım çekme işlemi yapılabilirken, diğer bankalara sadece iş günlerinde para yatırma ve çekme yapılabilmektedir. Bunu önceden araştırmanızı öneririz.

kripto madeni paralar

Bitcoin almak için ne yapmalıyım sorunu yukarıda maddeler halinde cevapladık. Şimdi gelin Bitcoin almak için en az kaç TL yatırım yapmanız gerektiğini açıklayalım.

Bitcoin en az kaç TL ile alınır?

Birçok kripto borsasında en az alım ve satım emri 10$’dır. Yani en az 10$’lık Bitcoin alabilirsiniz. Güncel kurla 1$, yaklaşık 33 TL olduğu için en az 33TL ile Bitcoin alabilirsiniz.

Türk kripto borsalarında ve bazı global borsalarda Bitcoin’i Türk Lirası cinsinden veya Dolar/USDT cinsinden alabilirsiniz. Bitcoin, Dolar’a endeksli olduğu için Türk Lirası cinsinden alsanız da kur farkından etkilenmezsiniz.

Yeni başlayanlar için bitcoin nasıl alınır ve merak edilen soruları cevapladık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık