Bilgisayar klavyesi bildiğinizden çok daha fazla özellik sunmaktadır. Birçoğumuz birçok işlemi fare ile yapmaktayız ancak yaptığımız çoğu işi klavye ile çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliriz. Sizler için çok az kişinin bildiği bir birinden pratik klavye kısayollarını derledik.

İşte Windows, Chrome, Firefox ve evrensel uygulamalarda kullanabileceğiniz en pratik bilgisayar klavye kısayolları.

Windows için Klavye Kısayolları

Burada paylaşacağımız klavye kısayolları Windows’a özgüdür. Bu kısayolları Windows 10’da denedik ve hepsi çalışmaktadır. Birçok kısayol önceki Windows sürümlerinde de çalışmaktadır.

Ekran Döndürme

CTRL + ALT + Sağ/Sol/Aşağı/Yukarı Ok tuşlarını kullanarak bilgisayar ekranını döndürebilirsiniz.

ekran dondurme kisayolu

Eğer masaüstü bilgisayarınızda dik çalışma imkanı sunan bir ekran kullanıyorsanız bu özellik çok işinize yarayacaktır. Bu özellik bazı ekran kartlarına bağlı olarak çalışmayabilir.

Yüksek Kontrast

SHIFT + ALT + PRINTSCREEN tuşlarına bastığınız zaman karşınıza bir uyarı penceresi çıkacaktır. Evet’e tıklamanız durumunda Yüksek Kontrast ayarlanacaktır.

yuksek kontrast

Yüksek Karşıtlık adı verilen bu özellik ile özel bir sistem renk düzeni uygulanarak görüntünün okunabilirliği arttırılmaktadır.

Açık Pencereler Arasında Geçiş Yapma

ALT + TAB tuşları ile açık olan pencereler arasında geçiş yapabilirsiniz.

pencereler arasinda gecis yapma

Ayrıca ALT + SHIFT + TAB tuşları ile açık pencereler arasında geriye doğru geçiş yapabilirsiniz.

Masaüstünü Göster / Masaüstünden Geri Dön

Windows Simgesi + D tuşuna basarak masaüstünü görüntüleyebilir ve tekrar Windows Simgesi + D tuşuna basarak son açık olan pencereye geçiş yapabilirsiniz. Bu kısayol ekranın sağ alt köşesinde yer alan masaüstü simgesinin görevini görmektedir.

Sistemi Kilitleme

Windows Simgesi + L tuşuna basarak bilgisayarınızı açılış ekranına döndürebilirsiniz. Eğer windows açılışı için şifre belirlemişseniz şifre girme ekranı açılacaktır. Lavaboya veya bir kahve almaya giderken bilgisayarınıza izinsiz girilmesini istemiyorsanız bu kısayol tam size göre.

Ekranı Yakınlaştırma / Uzaklaştırma

CTRL + Fare Tekerleği ile ekranı yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. CRTL tuşuna basılı tutup farenin tekerleğini yukarı doğru çevirdiğinizde ekran veya simgeler büyüyecek, aşağı doğru çevirdiğinizde ise küçülecektir.

Sorgusuz ve Tamamen Silme

SHIFT + DELETE tuşları ile bir belgeyi sorgusuz ve geri dönüşüm kutusuna taşımadan silebilirsiniz. Sadece DELETE tuşu ile bir dosyayı sildiğiniz zaman bunlar Geri Dönüşüm Kutusunda görülmekte ve silme işlemi geri alınabilmektedir. Ancak SHIFT + DELETE ile sildiğiniz dosya ve belgeler Geri Dönüşüm Kutusundan da silinmektedir.

Google Chrome & Firefox Klavye Kısayolları

Burada anlatacağımız klavye kısayolları Chrome ve Firefox’ta çalışmaktadır. Ve birçoğu diğer tarayıcılarda da çalışacaktır.

Son Kapatılan Sekmeyi Açma

CRTL + SHIFT + T ile yanlışlıkla bir sekmeyi kapattıysanız o sekmeyi açabilirsiniz. Bu kısayol son kapatılan sekmeyi geri açmanızı sağlamaktadır.

Açık Sekmelerden Birine Geçme

TAB + [1-9] kısayolu açık olan sekmelerden hangisine gitmek istiyorsanız o sekmeye gitmenizi sağlar. Örneğin 9 tane sekmeniz açık ve siz 3. sıradaki sekmeye gitmek istiyorsanız TAB + 3 kısayolu ile 3. sıradaki sekmeyi açabilirsiniz.

Sekmeler Arasında Geçiş Yapma

CRTL + TAB kısayolu ile açık olan sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca CRTL + SHIFT + TAB kısayolu ile sekmeler arasında tersten geçiş yapabilirsiniz.

Sekme Kapatma

CRTL + F4 kısayolu ile ekranda açık olan tek bir sekmeyi kapatabilirsiniz.

Ekranı Aşağı veya Yukarı Kaydırma

BOŞLUK tuşu ile ekranı aşağı kaydırabilir, SHIFT + BOŞLUK tuşu ile ekranı yukarı kaydırabilirsiniz.

Tam Ekran

F11 tuşu ile tam ekrana geçiş yapabilir ve yine F11 ile ekranı eski haline döndürebilirsiniz.

Sizlerde yorum kısmından sıklıkla kullandığınız favori klavye kısayollarını bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap