Bloomberg kaynaklarından gelen habere göre, Apple MagSafe adı verilen manyetik piller üzerinde çalışıyor. Bu yeni piller iPhone 12 ve sonrasında gelecek olan modelleri cebinizde kablosuz olarak şarj edecek.

Apple, iPhone 12 ile birlikte birçok aksesuarı tanıttı. Markanın şimdiyse kablosuz şarj imkanı sunan manyetik piller üzerinde çalıştığı haberleri geldi. Bu piller mıknatıs yardımıyla telefonun arkasına bağlanıyor ve telefonu şarj ediyor. iPhone 12 ailesinin dört üyesinin MagSafe’yi desteklediği bildirildi.

Apple konu hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak geliştirici Steve Moser, iOS 14.5 beta’nın geçici olarak bir pil paketine referans verdiğini fark etti.

Tüm bunların yanı sıra aktarılan bilgilerde, yeni teknolojinin bazı sorunlarla geldiği de aktarıldı. Bildirildiğine göre, şarj paketinin testi, dahili test sırasında bazı sorunları ortaya çıkardı. Mıknatıslar iPhone üzerinde kendi ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü olsa da, şarj cihazıyla ilgili yazılım sorunları gecikmelere ve hatta fikrin tamamen hurdaya çıkmasına neden olabilir. Kaynak, iPhone’un paketin aşırı ısındığına dair bir uyarıyı uygunsuz şekilde tetiklediğini belirtti. Diğer bir sorun, iPhone’u kılıfla kullanırken bunun işe yarayıp yaramayacağı.

Apple, 2017’de duyurduğu AirPower Şarj Matını yaşanan sorunlardan dolayı rafa kaldırdı ve satışa sunmadı. Buna benzer bir şey yeni manyetik şarj aparatı için de olabilir. Zira cepte şarj imkanı sunan bu yenilik, ısınma sonrasında yangınlara veya patlamaya sebep verirse, Apple’ı zora sokar.

Kaynak: https://www.engadget.com/apple-iphone-12-magsafe-magnetic-battery-pack-142156366.html

Paylaş

Yorumdan çık