Apple’ın başı yine davalarla dertte. Şirkete bu kez İngiltere’deki uygulama geliştiriciler dava açtı. Apple konuyla ilgili savunmasını yaptı ancak yargıç savunmayı reddetti. Apple 1 milyar dolar ödeyecek gibi gözüküyor. Detaylar haberimizde.

Apple, Birleşik Krallık’ta 1.500 geliştirici tarafından şirkete karşı açılan ve yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki bir davanın reddedilmesini sağlamaya çalıştı ancak başarısız oldu. Birleşik Krallık mahkemesi bugün erken saatlerde davanın açılabileceğine ve dolayısıyla duruşmaya devam edileceğine karar verdi.

Apple’a karşı açılan davada, Apple’ın söz konusu geliştiricilerden uygulama ve diğer içerik satın alımlarında %30’a varan haksız komisyon ücreti talep ettiği iddia ediliyor. Davacılar, Apple’ın iPhone’lar ve diğer Apple cihazlarındaki uygulamaların dağıtımı konusunda pazardaki hakim konumunu kötüye kullandığını ve bu nedenle tazminat istediklerini söylüyorlar.

Ocak ayındaki duruşmada Apple’ın avukatı geliştiricilerin Birleşik Krallık App Store üzerinden yapılan satın alma işlemleri nedeniyle ücretlendirilmedikçe Birleşik Krallık’ta hak talebinde bulunamayacaklarını savundu. Yargıç, “Apple’ın Birleşik Krallık dışındaki mağazalarda gerçekleştirilen ticaretle ilgili olarak Birleşik Krallık merkezli uygulama geliştiricilerinden aşırı komisyon alması, Birleşik Krallık’ta uygulanan davranış anlamına geliyor” diyerek buna karşı çıktı.

Bu elbette Apple’ın bu tür iddialarla ilk karşılaşması değil. Geçen günlerde paylaştığımızda haberde olduğu gibi şirket artık AB’de alternatif uygulama mağazalarına izin vermek ve geliştiricilerin isterlerse App Store dışındaki kişilerden ücret almasına izin vermek zorunda. Dava büyük ihtimalle gelecek yıla sarkacak gibi gözüküyor. Konuyla ilgili haber geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Paylaş

Yorumdan çık