Apple’ın her yıl düzenlediği WWDC (World Wide Developers Conference / Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı), bugün 6 Haziran‘da başlıyor ve 10 Haziran‘a kadar devam edecek. Bu yılki etkinliğe yüz yüze katılım sınırlı olacak, katılanların çoğu etkinliği çevrimiçi olarak deneyimleyecek. Peki Apple’ın bu yılki WWDC konferansında bizleri neler bekliyor? Hadi gelin tüm detaylara bakalım.

WWDC 2022 etkinliğinde bizleri nelerin beklediğine geçmeden önce şunu belirtelim: Bu etkinlik tamamen yazılım ve geliştiricilerle ilgili. Sıradan kullanıcıların dört gözle beklemesi gereken şey, Apple’ın telefonlarına, tabletlerine, saatlerine, bilgisayarlarına ve medya oynatıcılarına sunacağı yeni işletim sistemleri olacaktır.

iOS 16

iOS’un yeni sürümüyle birlikte iPhone’lar nihayet, Android ekosisteminin yıllardır sahip olduğu Always On Display (Sürekli açık ekran) işlevine kavuşacak. Bununla ilgili asıl zorluk, güç kullanımını düşük tutmaktır. Bakalım iOS 16 bu konuda ne kadar başarılı olacak. Tabi burada yazılımdan çok donanımın yani batarya kapasitesinin güçlü olması gerektiğinin altını çizelim.

Bloomberg analisti Mark Gurman, Apple’ın bildirim sistemini yenileyeceğini söyledi. Ek olarak, sağlık izleme özellikleri de iyileştirilecek. Sağlık uygulamasının ilaç yönetimi özellikleri, uyku ve kadın sağlığı takibinde iyileştirmeler kazanması bekleniyor. Gurman ayrıca Apple’ın kendi uygulamalarının iOS 16 ile elden geçirileceğini tahmin ediyor. Özellikle mesajların sesli mesajlara odaklanan “sosyal ağ benzeri işlevsellik” alacağı bildiriliyor.

Kilit ekranı da yeni işlevler alacak şekilde ayarlandı – “widget benzeri özelliklere sahip duvar kağıtları”. Apple ayrıca çoklu görev arayüzü için bir revizyon üzerinde çalışıyor, ancak değişiklikler tabletlerinde çok daha kapsamlı olacak.

iPadOS 16

Yeni işletim sistemi sürümünün iPad’leri dizüstü bilgisayarlara daha yakın hale getirmeyi amaçladığı bildiriliyor. Analistler, çoklu görev arayüzünde mevcut bölünmüş ekran sistemine ek olarak serbest biçimli yeniden boyutlandırılabilir pencereleri içerecek değişiklikler bekliyor.

watchOS 9

Yeni yazılımın yeni bir güç tasarrufu modu sunacağı bildiriliyor. Pil ömrünü uzatırken, bazı uygulamaları ve özellikleri kullanmanıza izin vereceğinden, Güç Rezervi modu kadar sınırlı olmayacak. Bunun ne ölçüde olacağını bugün öğreneceğiz. Kullanıcı arayüzü de elden geçirilip, yeni sağlık özellikleri eklenecek. Söylentiler, yeni sürümün yeni egzersiz türleri ve ölçümlerinin yanı sıra atriyal fibrilasyon (kalbin kulakçıklarından kaynaklanan ritim bozukluğu) tespiti kazanacağını öne sürüyor.

macOS 13 ve yeni Mac’ler

Belki de Mammoth (Mamut) olarak adlandırılacak olan macOS 13, iOS’takine benzer şekilde birinci taraf uygulamaların elden geçirilmesini görebilir.

tvOS 16

Akıllı ev kontrollerinde iyileştirmeler olabilir, ancak Apple bu konuda tüm değişiklikleri gizli tuttu.

AR/VR

Apple’ın söylentilere göre VR kulaklığının tam olarak ortaya çıkması pek olası değil, ancak şirket şu ana kadar perde arkasında yapılan sanal ve artırılmış gerçeklik konusundaki çalışmalarını tanıtabilir. Bunun önemli bir bileşeni, rOS olarak adlandırılan gelecekteki kulaklıklara güç sağlayacak yazılım olacaktır.

apple ar vr

Hizmetler

Apple Pay için “şimdi satın al, sonra öde” hizmeti, geçen yıldan beri söyleniyor. Bu, kullanıcıların bir ürünü satın almalarına ve taksitler halinde ödemelerine olanak tanıyan bir özellik. Hizmetin iki seçeneği olduğu açıklandı: iki haftada faizsiz ödeme ve faizli aylık ödeme. Bununla birlikte, son zamanlarda bunun hakkında pek bir şey duymadık, bu yüzden Apple bu fikirden vazgeçmiş olabilir.

Apple WWDC 2022’den beklentiler şimdilik bu yönde. Apple bize yine güzel sürprizler yapabilir. Bekleyip göreceğiz.

Paylaş

Yorumdan çık