Apple Watch su geçirmez midir? Tıpkı iPhone gibi, Apple Watch da suya dayanıklıdır, ancak su geçirmez değildir. Saatinizi takarken ne yapmanın güvenli olduğuna ve hangi sulu aktivitelerden kaçınmanız gerektiğini detaylı olarak anlatacağız.

Apple Watch Suya Dayanıklılık Derecesi

Apple Watch Series One, IPX7 su geçirmezlik sertifikasına sahiptir. Bu, sıçramaya karşı korumalı olduğunu ve üç metreye kadar derinlikte suya düşmeye dayanıklı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, suyun altında bırakılması önerilmez. Eğer Apple Watch Series One sahibiyseniz, onu yüzerken kullanmamanızı öneririz. Ancak antrenmanınızdan veya biraz yağmurdan gelen ter buna zarar vermez.

Apple Watch Series Two ve daha yeni modeller, yüzme egzersizleri için suda giyilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu modellerde, IP standardı yerine, saat endüstrisinin suya dayanıklılık ve su geçirmez saatler için kullandığı ISO 22810: 2010 standardına sahiptirler.. Bu standart altında, yaklaşık 150 feet (50 metre) veya beş basınç atmosferi kadar dayanıklılık sunmaktadırlar.

Apple Watch’unuz suya dayanıklı olsa da, kullandığınız kayışlar dayanıklı olmayabilir. Aşağıdaki Apple bantları suya dayanıklı değildir:

  • Classic Buckle
  • Leather Loop
  • Modern Buckle
  • Milanese
  • Link Bracelet

Aşağıdaki Apple Watch bantları ise suya dayanıklıdırlar:

  • Sport Band
  • Sport Loop
  • Nike Sport Band
  • Nike Sport Loop

Apple Watch Hangi Sulu Ortamda Kullanılabilir?

Apple Watch Series One sahibi iseniz, saatiniz havuz veya denizde yüzmek için uygun değildir. Ancak saatiniz sığ bir suya düşerse buna dayanabilir.

Apple Watch Series Two veya daha üst bir modele sahipseniz, havuz ve denize yüzmenizde sakınca yoktur. Bir yüzme egzersizine başladığınız zaman saatin ekranı otomatik olarak kilitlenir. Böylece su çarpalarında ekrana gereksiz dokunuşlar olmaz. Sudan çıktıktan sonra kilidi açmak için dijital tepeyi döndürmeniz yeterlidir. İçe giren sularda hoparlör deliğinden çıkacaktır.

Apple Watch 2 ve üstü modeller için 50 metre derinlik uygun görülse de, su basıncı olarak 5 atmosfer basıncına dayanabilmektedir. Bu da eğer havuza şiddetli bir atlayışta veya sörf yaparken suya hızlı bir düşüşünüzün saatinize su kaçabileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca fabrika verileri bazen günlük hayatta tutmayabileceği için tedbirli olmanızı öneririz.

Apple Watch’lar suya dayanıklı olsa da kimyasallara ve tuzlu suya dayanıklı değildir. Bundan dolayı denize girip çıktıktan sonra saatinizi temiz suyla yıkayınız. Ayrıca şampuan ve sabunda bulunan kimyasallar saatinize zarar verebileceği için duş yaparken saatinizi çıkarmanızı öneririz.

Paylaş

Leave A Reply