Apple herkesi şaşırtan bir karar alarak, bilgili müşterilerin orijinal parçalara ve araçlara erişim sağlayarak kendi onarımlarını yapabilecekleri “Self Servis Onarım” hizmetini duyuruyor. Yani, eğer teknik servis konularında bilgi sahibiyseniz veya kendinize güveniyorsanız, Apple’dan cihazınız için gerekli parçaları sipariş edebilir ve kendi cihazınızı kendiniz tamir edebilirsiniz. Hem de cihazınız garantiden çıkmadan.

Apple, şimdiye kadar müşterilerin bir Apple cihazını Apple’ın yetkili servis merkezleri ağı dışında tamir etmesini çok zorlaştırdığı için sık sık eleştirildi. Bir Apple ürününü Apple Teknik Servisi dışında tamir ettirmeniz, cihazınızın garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olurdu. Fakat şimdi Apple tarafında şaşırtıcı bir gelişme yaşandı ve şirket Self Servis Onarım‘ı duyurdu. Self Servis Onarım 2022‘nin başlarında ABD‘de kullanıma sunulacak ve yıl içinde daha fazla ülkeye yayılacak. İlk olarak iPhone 12 ve iPhone 13 serisi için mevcut olan özellik, yakında M1 çipli Mac bilgisayarlar için de geçerli olacak.

apple self servis 2

Müşteriler orijinal parçalar için Apple’a sipariş verebilecek ve kullanılmış parça iade edilirse satın almaları için bir kredi kazanacaklar. Apple’ın “yeni mağazası 200’den fazla parça ve araç sunacak”. OEM parçalarına ve araçlarına ek olarak Apple, bu yaygın onarım prosedürleri için kılavuzlar da sağlayacak.

Bu program duyurulmasına rağmen, Apple hala çoğu müşterinin profesyonel bir onarım sağlayıcısını ziyaret etmesini ve orijinal Apple parçalarını kullanan sertifikalı teknisyenlerden “onarım hizmeti almanın en güvenli ve en güvenilir yol” olduğunu tavsiye ediyor.

apple self servis 3

Tüm bunlarla beraber self servis onarımlarda, Apple’ın yedek parçalar için ne kadar ücret talep edeceğini merak ediyoruz. Cihazı bir Apple Store’a götürmek yerine bunu kendimizin tamir etmesi bize ne kadarlık bir ücret avantajı sağlayacağını merak ediyoruz.

Paylaş

Yorumdan çık