Apple Pay Nedir Nasıl Kullanılır

İçindekiler

Apple Pay Nedir ?

Apple Pay, Apple’in ödeme sistemidir. Apple Pay sayesinde Kredi Kartı ve Banka Kartı bilgileriniz *token olarak Apple cihazınızda güvenli şekilde saklanır ve ödemeleriniz apple cihazınız sayesinde kolayca gerçekleşir.

Apple Pay NFC özelliği bulunan iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve sonrasında çıkacak telefonlarla, iPad Pro, iPad Air 2, iPad mini 4, ve iPad mini 3 ile kullanılmaktadır. Ayrıca Apple Watch ile beraber iPhone 5 telefonlarla da kullanılabilmektedir.

Apple, güvenli alışveriş imkanı sunmak için kredi kartı ve banka kartı numaraları yerine token denilen sistemi kullanmaktadır. Diğer adıyla tokinizasyon denilen sistem ile gerçek kart numarası yerine eşsiz bir hesap numarası bilgisi kayıtlarda tutulur. Ayrıca iPhone 6 ve üstü modellerde bulunan TouchID ve Apple Watch’da bulunan deri teması sayesinde güvenli alışveriş imkanı sunulmaktadır.

Apple Pay şuanda Amerika, İngiltere, Avusturalya ve Kanada da kullanılmaktadır. Apple Pay anlaşmalı gerçek mağazalarda ve birçok internet alışveriş sitesinde kullanılabilmektedir.

Gerçek mağazalarda NFC özelliği bulunan ve aşağıdaki resimde olduğu gibi apple pay logosu bulunan post cihazlarında çalışmaktadır.

apple-pay-post

Apple cihazınızı bu cihazlara yaklaştırdığınız zaman ödeme yapmanız için ekranınızda bir mesaj belirir. Cihazınızda tanımlı olan kredi kartı veya banka kartlarından hangisi ile ödeme yapmak istediğinizi seçtikten sonra parmağınızı TouchID (Parmak izi sensörüne) bastırmanız durumunda ödemeniz saniyeler içerisinde gerçekleşir.

İnternet mağazalarında ise satın alma seçeneklerinde aşağıdaki resimde gösterildiği gibi apple pay ile ödeme seçeneği sunulur. Yine TouchID’yi kullanarak Apple Pay ile ödemenizi yapabilirsiniz.

buy-with-apple-pay

Apple Pay Nasıl Kullanılır ?

Apple Pay ile ödeme yapabilmek için öncelikle kredi kartı veya banka kartınızı tanımlamanız gerekmektedir. iPhone’da bulunan Passbook uygulaması Apple Pay için geliştirilmiş bir uygulamadır. Aşağıdaki adımları yaparak Kredi Kartı veya Banka Kartınızı Passbook’a ekleyebilirsiniz.

  • iPhone ana ekranında yer alan Passbook uygulamasını açın.
  • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan + simgesine dokunun
  • Set Up Apple Pay (Apple Pay kur) seçeneğini seçin.
  • Gelen ekranda “Yeni bir kredi/banka kartı ekle” (Add a new Credit or Debit Card) seçeneğini seçin.
  • Açılan kredi/banka kartı ekleme ekranında elle bilgilerinizi girebileceğiniz gibi iphone kamerasını kullanarak kredi kartı veya banka kartınızı tanımlayın.
  • Artık kredi kartı veya banka kartınız passbook’a eklendi.

Aşağıdaki passbook’a kredi kartı / banka kartı ekleme işlemi resimli olarak gösterilmiştir.

apple_pay_passbook

Yorum yapın