Apple yıllardır yeni gelen müşterilerine Apple Music’i 3 ay ücretsiz kullanma imkanı sağlıyordu. Ancak şirket radikal bir hamle yaparak Apple Music’in ücretsiz deneme sürümünü 3 aydan 1 aya düşürdü. Türkiye’de dahil olmak üzere ABD, Kanada, Avustralya, Japonya ve İngiltere gibi birçok ülkede artık deneme süresi 1 ay olacak.

Müzik dinleme platformları her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor. 2021 verilerine göre %15‘lik payla Spotify‘ın ardından ikinci sırada yer alan Apple Music, 3 aylık deneme sürümüyle birçok kişi tarafından takdir ediliyordu. Ancak şirket ani bir kararla Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede ücretsiz deneme sürümünü 3 aydan 1 aya düşürdü.

apple music ucretsiz 1 ay abonelik

Ücretsiz deneme süresi 1 aya düşürülse de  AirPods, HomePod mini ve bazı Beats ürünlerini satın alanlara halen 6 ay ücretsiz Apple Music aboneliği veriliyor. Bununla birlikte aylık abonelik fiyatlarında da bir değişik yapılmadı. Öğrenci 6.99₺/ay, Bireysel 13.99₺/ay ve 5 kişiye kadar paylaşılabilen Aile abonelik ücreti ise 20.99₺/ay olarak devam ediyor.

Apple’un ücretsiz deneme süresini neden düşürdüğü henüz bilinmiyor. Ancak daha önce paylaştığımız Müzik Platformlarının Kullanım Oranları yazımızda da belirtildiği gibi Stotify açık ara liderliğini sürdürüyor. Apple bu hamle ile Spotify ile arasında olan farkı kapatmayı planlıyor olabilir.

Apple’ın yapmış olduğu bu hamle hakkında sizlerin düşüncesi neler? Ayrıca hangi müzik platformunu kullanıyor ve neden tercih ediyorsunuz?

Paylaş

Yorumdan çık