Apple bu ayın başlarında 2022 model iPhone SE‘yi tanıttı ve satışa sundu. Ancak gelen haberlere göre işler iyi gitmiyor ve Apple, iPhone SE üretimini %20 azaltma kararı aldı. Gelin gelişmelerin detaylarına bakalım.

Asya’daki tedarikçilerden gelen söylentilere göre Apple, birden fazla tedarikçiye bu yılın ikinci çeyreği için (Nisan’da başlayıp Haziran’a kadar) üretim siparişlerini 2 ila 3 milyon adet azaltmayı hedeflediğini söylüyor. Görünüşe göre bu, başlangıçta planladığından yaklaşık %20 daha az iPhone SE (2022) üretileceği anlamına geliyor.

Nikkei Asia kaynaklı habere göre, “Kaynaklar konuyla ilgili bilgi verdi”. Apple’ın bu kararının nedeni, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş nedeniyle tüketici elektroniği talebinin düşmeye başlaması ve küresel çapta yaşanan enflasyondan kaynaklanıyor.

Apple’ın ayrıca, kulaklıklar için talebin azalacağını öngördüğü ve stokları azaltmak istediği için 2022’nin tamamı için AirPods siparişlerini 10 milyon adetten fazla azalttığı bildirildi. Counterpoint Research verilerine göre, Apple geçen yıl 76.8 milyon adet AirPods sevk etti. Yeni üretim kesintisi ile birlikte 2022 genel sevkiyatlarında düşüş görülebilir.

Tüm bunlarla birlikte, Apple’ın tedarikçilerden önceden planlanandan 2 milyon daha az iPhone 13 yapmalarını istediği söyleniyor. Fakat buradaki küçülmenin nedeni mevsimsel talep dalgalanmalarıyla ilişkilendiriliyor.

Paylaş

Yorumdan çık