Apple, geçtiğimiz gün satış rakamlarını ve elde ettiği kar oranlarını açıkladı. Bununla birlikte şirket fiyatlarına zam yapmaya hazırlandığını da belirtti. Yeni tanıtılacak iPhone 14’ler zamlı şekilde gelecek. Tüm detaylar haberimizde.

Apple, geçen seneye ait satış rakamlarını ve kar durumunu paylaştı. Buna göre şirket, yıllık oranda yüzde 9’lık bir gelir artışı sağladı. Apple’ın kasasına 97.3 milyar dolar girdi ve bunun 25 milyar dolarının net kar olduğu açıklandı. Özetle şirket her üründen %25 kar elde ediyor. Yani 1000$’lık bir ürünün 250$’ı net kar. Peki şirket neden zam yapmayı planlıyor?

Apple, piyasada bazı sorunların olduğunu ve gelecek dönemlerde ürün üretim maliyetinin artacağını ön görüyor. Bunun nedenini ise, Çin’de halen Covid-19 vakalarının yaşanması ve bazı fabrikaların kepenk indirmesi gösteriliyor. Buna ek olarak Rusya’ya ürün satışının kesilmesi ve döviz kurunun zayıflaması gösteriliyor.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13 modellerine de zam yapılması planlanıyordu. Ancak şirket kutudan şarj cihazını çıkararak 50-100$’lık bir zammın önünü kesti. Bu yıl ise gelecek yeni modellere zam yapılacağı açıklandı.

Ülkemizde yaşanan döviz ve ekonomik kriz nedeniyle zaten iPhone satın almak artık birçok insan için imkansız hale gelmişken yeni zamlarla iPhone 14’ün fiyatının nereye tırmanacağını biz de çok merak ediyoruz.

Apple’ın yaptığı bu açıklama hakkında sizlerin fikirleri neler? iPhone 14 zamlı bir şekilde satışa sunulursa, tercih eder misiniz?

Paylaş

Yorumdan çık