App Store, iTunes, iBook gibi mağazalardan uygulama indirirken veya ücretli bir satın alma gerçekleştirirken parmak izi (touch id) kullanabilirsiniz. Ayarlar bölümünden yapacağınız küçük bir ayarla parmak izini App Store ve iTunes için aktif hale getirebilirsiniz.

Çoğu kullanıcıdan app store uygulama indirirken şifre sormasın veya app store’de parmak izi sormuyor diye geri dönüşler alıyoruz. App Store güvenlik açısından indirdiğiniz her oyun ve uygulama için sizden onay ister. Onay için Apple kimlik şifrenizi girmeniz istenir ve her seferinde şifre girmek can sıkıcı bir durum yaratır. Bunun yerine Touch ID yani parmak izi kullanabilir ve bu sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz.

App Store ve iTunes için Parmak İzi Kullanma

  • Ayarlar‘ı açın.
  • Touch ID ve Parola seçeneğini seçin. (Bu alana giriş için sizden parolanızı girmeniz istenecektir, girin)
  • iTunes ve App Store‘nin yanındaki sürgüyü çekerek aktif hale getirin.

app store parmak izi ayarlama

Artık App Store ve iTunes’den uygulama/oyun indirirken sizden şifre sorulmayacak bunun yerine parmak izinizi okutmanız istenecektir. Eğer daha önce parmak izi oluşturmadıysanız yine aynı bölümde yer alan Parmak İzi Ekle… seçeneğini seçerek parmak izi ekleyebilir ve Touch ID’yi aktif hale getirebilirsiniz.

Ayrıca yazılım güncellemesi sonrası App Store için parmak izi kaldırılabilir, tekrar aktifleştirmek için yine yukarıdaki adımları yapabilirsiniz. App Store için parmak izini aktifleştirdiyseniz ve bir süre sonra parmak izi sormamaya başlarsa bunun sebebi arada gelen yazılım güncellemeleridir.

Paylaş

Yorumdan çık