Bir Android cihazınız varsa APK terimini duymuşsunuzdur. APK, Android Application Package yani Android Uygulama Paketi kelimelerinin kısaltılmasıdır. APK, android cihazlara yüklenecek olan uygulama ve oyunların kurulum dosyasıdır.

APK Nedir ?

APK, Android’in uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullandığı dosya biçimidir. APK dosyaları bir uygulamanın cihazınıza doğru şekilde yüklenmesi gereken tüm öğeleri içerir. Bunu Windows bilgisayarlardaki EXE uzantılı kurulum dosyaları olarak düşünebilirsiniz.

Normalde, bir uygulamayı indirmek için Google Play’i ziyaret ettiğinizde APK sizin için otomatik olarak indirilip yüklenir.

APK Ne İçin Kullanılır ?

İnsanların APK dosyasını indirip manuel olarak uygulamaları yüklemelerinin aslında iki temel sebebi vardır. İlk neden uygulamanın bulunduğu bölgeye henüz sunulmamış olmasıdır. Diğer neden ise ücretli olan bir uygulamayı warez olarak indirmek istemesidir.

APK Nasıl İndirilir ?

Android güvenliği sağlamak için varsayılan olarak Google Play Store, Galaxy Apps gibi marketlerden uygulama/oyun indirmeye izin vermektedir. Eğer farklı bir siteden telefonunuza apk indirmek istiyorsanız öncelikle Ayarlar > Güvenlik sekmesine gelip Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Böylece Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama kurulmasına izin vermiş olursunuz.

APK İndirmek Güvenli Midir ?

Günümüzde güvenlik her şeyin başında geldiği için Google Play Store ve Galaxy Apps gibi uygulama marketlerin dışında kalan sitelerin güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü her zaman bir risk bulunmaktadır. Bilmediğiniz bir yerden indireceğiniz APK dosyasının içine her türlü zararlı yazılım eklenme ihtimali vardır.

Paylaş

Yorumdan çık