Windows bilgisayarlarda olduğu gibi Android telefonlarda da varsayılan uygulama özelliği bulunmaktadır. Varsayılan mesajlaşma uygulaması, varsayılan internet tarayıcısı, varsayılan mesajlaşma uygulaması gibi seçenekleri dilediğiniz gibi değiştirebilir ve istediğiniz uygulamaları varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Aynı şeyi yapan birden fazla uygulamanız olduğunda, Android size hangisinin “varsayılan” olmasını istediğinizi sorar. Bu, Android’in en iyi özelliklerinden biridir. Örneğin telefonunuzda, Google Chrome, Samsung İnternet, Opera gibi farklı tarayıcılar olduğunu düşünelim. Bunlardan kullanımı size en kolay olanı varsayılan olarak değiştirebilirsiniz. Böylece her hangi bir linke tıkladığınız zaman, o link varsayılan olarak ayarladığınız uygulama üzerinden açılır. Aynı şekilde varsayılan mesajlaşma, telefon görüşmesi, harita gibi uygulamaları da seçebilirsiniz.

Varsayılan uygulama ayarlamayı biz Samsung telefon üzerinde anlatacağız. İyi haber şu ki Xiaomi, Oppo, Nokia, Huawei, Honor, OnePlus, General Mobile gibi tüm Android telefonlarda bu işlem aynı şekilde yapılmaktadır.

Android’de Varsayılan Uygulama Değiştirme

  • Menü veya hızlı menüyü kullanarak Ayarlar uygulamasını açın.
  • Uygulamalar seçeneğini seçin.
  • Ekranın en üstünde yer alan Varsayılan Uygulamaları Seç seçeneğine dokunun.
  • Açılan ekranda, Telefon uygulaması, Tarayıcı Uygulaması, SMS Uygulaması, Ana Ekran Uygulaması gibi farklı kategorilerden istediklerinizi seçip varsayılan uygulamalarınızı değiştirebilirsiniz.

android varsayilan uygulama degistirme

Paylaş

Leave A Reply