Ana sayfa Kategoriler Mobil Uygulamalar Android’de Turuncu Nokta Özelliğini Kullanmak

Android’de Turuncu Nokta Özelliğini Kullanmak

0

Apple’ın, iOS 14 güncellemesinde birinci odak noktası gizlilik ve veri izleme oldu. iOS 14 güncellemesiyle birlikte iPhone kullanıcıları, telefonun mikrofonu kullanıldığında ekranın sağ üst köşesinde turuncu nokta, kamera kullanıldığında ise yeşil nokta görüyorlar. Böylece telefona yüklenen 3. parti uygulamaların kullanıcının bilgisi olmadan mikrofona ve kameraya erişmesi kısmen de olsa engellenmiş oluyor. İşte bu özelliği Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, Sony, OnePlus gibi Android telefonlara getiren uygulamadan sizlere bahsedeceğiz.

Akıllı telefonlar artık hayatımızın her alanında yer alıyor. Hal böyle olunca telefonların gizliliği ve verilerimizin korunması büyük önem arz ediyor. Apple bunun için iOS 14 güncellemesiyle turuncu ve yeşil noktaları hayatımıza soktu. Kullandığımız bir uygulama mikrofonu kullanıyorsa turuncu nokta, kamera kullanıyorsa yeşil nokta yanıyor. Peki aynı şeyi Android kullanıcıları yapabilir mi? Evet, sizlere tanıtacağımız uygulama ile Android telefonda turuncu nokta ve yeşil nokta özelliğini kullanabilirsiniz.

Access Dots – iOS 14 cam/mic access indicators! adlı uygulama, android telefonun mikrofonu kullanıldığında ekranın sağ üst köşesinde (varsayılan) turuncu nokta, kamera kullanıldığında ise yeşil nokta yanmasını sağlıyor.

Android’de Turuncu/Yeşil Nokta Özelliğini Kullanma

  • Buradaki bağlantıya dokunarak Google Play’den Access Dots uygulamasını indirin.
  • Uygulama için gerekli izinleri verin.

Access dots izinler

  • Artık telefonda bir uygulama mikrofonu kullandığında turuncu nokta, kamerayı kullandığında ise yeşil nokta ile uyarı çıkacaktır.

iOS14 noktalar android

Access Dots uygulamasıyla, turuncu ve yeşil noktanın ekranın neresinde görüntülenmesini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca mikrofon veya kamera açıldığı zaman çıkan noktanın rengini de istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Bu uygulama birçok android telefonda sorunsuz olarak çalışmaktadır. Ancak bazı android telefonlarda maalesef düzgün çalışmayabilir. Galaxy J7’de denediğimiz uygulama maalesef düzgün çalışmadı. Ancak OnePlus 5T’de yaptığımız denemede kusursuz bir şekilde çalıştı.

NOT: Uygulamanın doğru çalışması için arka planda çalışma izni verdiğinizden emin olun. Uygulama sistem tarafından arka planda kapatılırsa, tekrar etkinleştirmek için telefonunuzu kapatıp yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın